Blog

Tuğberk Keselioğlu – Malzemem.com 17 Mart 2010

Burak Büyükdemir: E-tohum TV’desiniz yanımda Tuğberk var. Malzemem.com’un kurucularından.

Tuğberk Keselioğlu: Evet

Burak Büyükdemir: Hoşgeldin Tuğberk.

Tuğberk Keselioğlu: Hoşbulduk. Timur gelemedi bu arada işler bu ara yoğun ekibin başını bırakamadı

Burak Büyükdemir: Timur’la birlikte kurmuşsunuz değil mi malzemem.com’u.

Tuğberk Keselioğlu: Evet berabe kurduk.

Burak Büyükdemir: Malzemem.com ne yapıyor özetle onu geçelim sonra da..

Tuğberk Keselioğlu: Sloganımız şudur: “Online yapı marketiniz” Yapı marketini internete taşıdık ki, Anadolu’da internete ulaşamayan insanlar, yapı marketi ürünlerine ulaşsınlar ve de sırf yapı marketi ürünleri de değil bunun yanında ulaşması zor ürünleri Anadolu’ya ve tüm Türkiye’ye sunalım. İnsanlar pazar günleri yapı markete gitmeden de internetten bilgisayar başında alım yapabilsinler.

Burak Büyükdemir: Ne zaman kurdunuz şirketi?

Tuğberk Keselioğlu: İki buçuk  sene önce ilk satışımızı yaptık ama domaini Timur almıştı 2002’de falan eskiye dayanıyor.  İlk satıştan bir sene önce, bir sekiz ay önce de yayına açtık siteyi, biraz kendi başına yayılsın diye.

Burak Büyükdemir: Daha önce bir yerde çalışmış mıydınız, yani hemen u tecrübeyle, girişimcilik tecrübesiyle mi başladınız, yoksa…

Tuğberk Keselioğlu: Birkaç küçük girişimimiz oldu ama, onlar öğrencilik girişimleriydi, ufak tefek oradan sermaye toplamıştık. Tamamen sektör dışıda ama ben çevre mühendisiyim, Timur da makineci. Sanayi sektöründe çalıştık işte mühendislik firmalarında, bir sanayi çevremiz var işte bu çevreden insanları tanıdığımız için bu tarz ürünlere daha yatkınız, bu tarz müşteriye daha yatkınız.. Yani bizim için hediye satmak ve hediye almak isteyen müşteriyle iletişim kurmak, bir sanayide iş makinesi almak isteyen kişiyle iletişim kurmaktan daha zor. O yüzden bu tarz ürünleri tercih ediyoruz.

Burak Büyükdemir: Peki, şimdi kamera arkasında da bunu konuşuyorduk. Bulunduğunuz, şu anda şirketin merkezi nerede?

Tuğberk Keselioğlu:  Şu anda Göztepe’deyiz ama bugün bir kontrat imzaladık Ümraniye Atakent’e taşınıyoruz.

Burak Büyükdemir: Neden, küçük mü kaldı?

Tuğberk Keselioğlu: Evet, yani bu Göztepe’ye taşınmamız bir sene önceydi biraz acele oldu önceki yerle anlaşmamız bitti, o an hemen geçmemiz lazımdı. Nakit akışı sorunu vardı, hemen geçtik, taşındık, ama şu anda yetmiyor ithal ettiğimiz mallar geldi. Onları koyacak yerimiz yok, sonra ofiste sayımız arttı. Şu anda bir an önce geçmemiz gerekiyor, hem ofis hem depo açısından daha iyi bir yere geçiyoruz.

Burak Büyükdemir: Daha büyük bir yere geçiyorsunuz. Fakat, bu daha uzak, Ümrainye daha uzak olmayacak mı?

Tuğberk Keselioğlu: Yani direkt aslında Google’dan baktık,  bizim tedarikçilerimize, dağıtım bölgelerimize, evlerimize şu anki işyerimizden daha yakın ama İstanbul’un pek merkezi gibi değil, Göztepe gibi değil. Ama yine de pratik bir yer.

Burak Büyükdemir: İkiniz kurdunuz, peki ikiniz kurarken nasıl bir ortaklık yaptınız? Bununla hedefiniz neydi, iki sene önce?

Tuğberk Keselioğlu: İşte dediğim ibi Timur’la daha önce de bir firmada çalıştık, birkaç küçük girişimimiz olmuştu, yani o bu projeyi yapmak istediğini söylüyordu zaten ama, ben onun düşündüü tarzdan daha farklı düşünüyordum. En başta malzemem.com yapı marketi değil de biraz daha makine sektörüne yönelik, dişliler, rulmanlar, zincirler.. gibi fikirler vardı.

Burak Büyükdemir: Senin kafanda..

Tuğberk Keselioğlu: Hayır. İlk başta domain alınırken, çünkü o sektördendik biz ama sonra geldi anlattı bana böyle bir şey yapalım mı falan diye sonra ben de düşündüm birkaç gün nasıl yaparız, dedim ürünleri şöyle değerlendirelim gibi beraber istişarede bulunup ürünlere karar verdik. Belli bir takım ürünleri girmeye başladıktan sonra, bu yapı marketi tarafına doğru kaydı zaten.

Burak Büyükdemir: Peki bu ürünlerin gönderilmesi zor olmuyor mu? Yani büyük, ağır, yani neden saın alıyor müşteriler bu ürünleri?

Tuğberk Keselioğlu: Yani, bulamıyorlasr kendi bulundukları yerde acil lazım oluyor, ihtiyaçtan dolayı diyebiliriz. Hani fırsat siteleri gibi alışverişi canı istediği gibi almıyor bizim müşterilerimiz, yüzde doksan beşi ihtiyaçtan dolayı, bizim sitede bulabildiği için sadece veya fiyat uygun olduğu için bizim siteden alıyor, göndermesi, başta düşünüyorduk problem olur diye ama, aslında çok da problemli değil. Tabi bazı ürünleri, örneğim yalıtım malzemesi satamazsınız çok büyük hacimli, çok hafif ve ucuz malzemedir. O yerinde üretime gider zaten bunun nakliyesi maliyetli olduğu için o tarz ürünleri tab, ki girmiyoruz ama mesela merdivenin fiyatı ölçüsüyle karşılaştırıldığında yüksek zaten o yüzden kaliteli ürünler kurtarıyor kendisini.

Burak Büyükdemir: Gönderebiliyorsunuz. Ençok hangi ürünler satılıyor örnek verebilirsen mesela?

Tuğberk Keselioğlu: Yani aslında birçok kategoriden ürünler eşit satılıyor diyebilirim el aletleri gidiyor. Elektronik el aletleri, diğer el aletleri..

Burak Büyükdemir: İçinizde bir yazılımcı yok değil mi sanırım, değil mi?

Tuğberk Keselioğlu: Yok, hayır ikimiz de ticaret piyasasından geliyoruz. Yazılımı dışarı yaptırıyoruz. Copymaster alyapısı kullanıyoruz. Böylesinin daha iyi olacağını düşündük çünkü biz müşterilerle ilişki kurma, ürünleri bilme konusunda iyiyiz. Yazılım işini de bilen yapsın.

Burak Büyükdemir: Tasarımını kime yaptırdınız bunun?

Tuğberk Keselioğlu: Tasarımı aslıdna bizim bundan önceki kullandığımız yazılımda bir tasarım vardı ona benzemesini istedik, yurt dışından gökrdüğümüz sitedeki renkler hoşumuza gitti. İkimizin de tasarımdan yana estetik anlayışımız fazla iyi değil. O yüzden beğendiğimiz bir şeyin benzerini yapma yoluna gidiyoruz genelde.

Burak Büyükdemir: Yurtdışında bunun en başarılı örneği hangisi? Amazon alır mı onu da yakında?

Tuğberk Keselioğlu: Amazon’un tabi ki sattığı şeyler var ama İngiltere ve Amerika’da bu yönde nişleşmiş firmalar tercih ediliyor Bianchio’nun gerçek mağazaları da var.
Onların online marketi oldukça popüler. İngiltere’de ve Avrupa’da özellikle sonra İngiltere’de Screenfilts diye bir site var o da bu konuda çok ileride. İngiltere’de internetten önce katalog sistemi vardı katalog sisteminde olan firmalar internete geçti ve büyümeyi devam ettirdi o da, çok çeşitli çok sayıda ürün satıyorlar ürünün yanında hizmeti de satıyorlr örneğin bir kapı satıyorlar onun montajını satıyorlar bir dolap satıyorlar siz kendinize uygun ölçülerde belirleyip yapabiliyorsunuz. Onlar montajını sağlıyorlar size gibi. Hem ürün hem hizmet şeklinde işliyorlar.

Burak Büyükdemir: Şu anda malzemem.com’da hizmet yok değil mi, sadece  gönderiyorsunuz, kapıyı takıyor musunuz mesela? Kapı yok gerçi.

Tuğberk Keselioğlu: Yapmıyoruz ama belli, belli başlı ürünlerde müşteri kullanma kılavuzuna ne kadar baksa da kuramayacağı ürünlerde tedarikçiyle iletişim kurarak, gitmesini sağlıyoruz.

Burak Büyükdemir: Mobilya var mı mesela malzemem.com’da ?

Tuğberk Keselioğlu: Bahçe  malzemeleri kapsamında bahçe mobilyaları var ama çok detaylı olarak yok şu anda .

Burak Büyükdemir: O kategori’ye girmeyi planlıyor musunuz?

Tuğberk Keselioğlu:Tabi, olabilir. Sürekli geliştiriyoruz elimizde belli bir liste var listeye bağlı olarak, siteye aktarmak istediğimiz ürünler zaten siteye sürekli ürün girişi mevcut.

Burak Büyükdemir:  Yapı malzemeleri dışında başka bir kategoriye girmeyi hedefliyor musunuz? Örnek elektronik.

Tuğberk Keselioğlu: Yani, elektroniğe girmek istemiyoruz çünkü kar marjları çok düşük, piyasada bunun rakipleri çok fazla ve çok popüler artık, yani ona girmekl istemiyoruz.

Burak Büyükdemir: Burada büyümeye devam edeceksiniz o zaman.

Tuğberk Keselioğlu: Evet.

Burak Büyükdemir: Nasıl bir büyüme trendi takip ediyor malzemem.com?

Tuğberk Keselioğlu: İlk kurulduğu günden beri eğrilerimiz yukarı doğru gidiyor. Biz siteye ürün girdikçe kitlemizi artırıyoruz. Sonra onları reklam vasıtasıyla siteye çekiyoruz. Siteye giren sayısı arttıkça sipariş saysı artıyor, ciro artıyor. Bunu aynen devam ettireceğiz ürün giren sadece bir kişi var. Tek başına ürün giriyor sabah gelip akşama kadar.  O sayıyı arttıcağacağız iki kişi, üç kişi git gide..

Burak Büyükdemir: Kaç çeşit ürün vardı şu anda sitede?

Tuğberk Keselioğlu: 8500 falan.

Burak Büyükdemir:8500 ürünü yönetmek zor olmuyor mu fiyatları, yeni çıkan versiyonları vs.

Tuğberk Keselioğlu: Yani alıştık artık, bazıları uzun zamandır sistemimizde olan ürünler, tedarikçilerle sürekli haşır neşiriz ürünler satıldıkça, o yüzden pek zor olmuyor.

Burak Büyükdemir: Girişimcilik zor değil mi? Siz çünkü ayrı yerde çalışıyor olsaydınız daha fazla para kazanıyor olabilir miydiniz?

Tuğberk Keselioğlu:  Yani şu anda biraz daha iyi duruma geldik ama iki buçuk senedir daa zor durumdaydık. Ama insanın kendi işini yapıyor olması da büyük rahatlık.

Burak Büyükdemir: Ne rahatlığı var istediğin saatte işe mi geliyorsun mesela?

Tuğberk Keselioğlu:  Sorumluluk kendinize ait sadece başkasını tatmin etmek gibi bir zorunluluğunuz yok.

Burak Büyükdemir: Çalışırken öyle bir sorun mu vardı?

Tuğberk Keselioğlu:   Evet yani saat altıda saat altı olsun da işten çıkayım, bekleme gibi, hayatını boşa geçirşem anlamına geliyor bazen. Bazen de sırf patronuna ya da sütündekilere iyi görünmek için iş yapıyor gibi gözükmek.. Yani iş piyasasında bunlar çok olan şeyler. O yüzden böyle yapmacıklıklara ve hayatımızı boşa geçirmeye pek isteğimiz yok.

Burak Büyükdemir: Peki sizin yanınızda çalışanlar şimdi size aynı şekilde davransalar ne yapacaksınız?

Tuğberk Keselioğlu:   Yani tabi ki belli oluyor biz sonuçta herkesin ..kendi yaptığı, önemli olan işini yapması. Yaptıktan sonra rahat hareket edebilir işe geç bile gelse, erken bile çıksa sonuçta yapması gerekenleri çok iyi yapıyorsa problem çıkartmıyoruz.

Burak Büyükdemir: Herkese öneriyorsun yani girişimciliği öyle mi? Rakip var mı malzemem.com’a internette Türkiye’de yani?

Tuğberk Keselioğlu:  Sadece yapı market ürünlerini online olarak satan mağazası olmayan yok.

Burak Büyükdemir: Normal mağazası olup internette uzantısı olanlar var yani.

Tuğberk Keselioğlu:  Evet öyle marketler var ama amazon.com’un kurucusunun bir lafı var hani o ilk kitap satmaya başladığı zamanlarda, kitapçılardan korkmuyor musunuz, yayınevlerinden rakip olarak, ben diyor daha ziyade garajda iki tane çocuktan korkarım. Çünkü onların devasa ciroları, büyük mağazaları, kirasını çıkartmak için satış yapmaları gereken personelleri var. Onların masrafları var onlarla ilgilenirken internet cirolarını çok önemsemiyorlar.  Dolayısıyla cirodan dolayı önemsemezken, geleceği de göremiyorlar belki internet konusunda ve o yöne bizim kadar inemiyorlar. Onun dışında bizim kadar ani hareket etme şansları yok kurumsal firmalar, bir fiyat değişikliği yapsalar bütün mağazlarda aynı fiyatlar değişeceği için, ertesi gün ya da bir iki gün sonra fiyat değiştirebiliyorlar.
Ben bakıyorum şu ürünün fiyatıın yükselmesi lazım ya da düşmesi lazım rakip şu fiyata satıyor tak diye on saniye içinde düşürüyorum.

Burak Büyükdemir: Sen o zaman fiziksel dükkana girmeyi düşünmüyorsun.

Tuğberk Keselioğlu:   Yani bu ileride olabilir, çünkü bu bizim hitap ettiğimiz kitle ve piyasa çok büyük bir piyasa yani buna yapı market piyasası diyemeyiz.

Burak Büyükdemir: Bu sefer sen de demin anlattığına ters bir duruma geleceksin, o zaman seni de bir internet sitesi geçebilir yani. Çünkü fiziksel mağazalar açtığın zman sen de aynı anda fiyaları giremeyeceksin, değiştiremeyeceksin, stoklarını takip edemeyeceksin. Edeceksin de belki.

Tuğberk Keselioğlu:  Yani şöyle bir şey olabilir. Modeller, yani bizim oraya gelip ürün almak isteyen çok insan var. Teşhire gerek olmayabilir, gelir müşteri bizim depomuzda bilgisayarlardan görüp ürünü alır. Ürün aşağı iner teslim alır gibi bir durum, fiziksel mağazadan kastım o çünkü çok gelmek  isteyen oluyor.  Gelip de alayım, ürün ne zaman gelecek, geç mi kalacak ihtiyaçtan dolayı olduğu için  acil istiyorlar. Onunla ilgili belki fiziksel mağaza olabilir.

Burak Büyükdemir: 2011 yılı içinde beklediğiniz ciro artışı ne kadar olacak? Geçen seneyle kıyasladığımızda ne kadar büyüme olmuştu?

Tuğberk Keselioğlu:   İki buçuk katı büyüme oldu cirosal olarak, şimdi bir yatırım düşünebiliriz. Yatırım olursa eğer düşünebiliriz.

Burak Büyükdemir: Yatırım düşünüyorsunuz yani buradan da duyuralım. Ne için yatırım arıyorsunuz bu arada?

Tuğberk Keselioğlu:    Çünkü kazandığımız karı şu anda direkt siteye yatırıyoruz. Dolayısıyla sene sonunda şirket kar etmemiş oluyor ve bütün yatırımımız geleceğe dönük yatırımların hepsi karımızdan dolayı oluyor. Birtek KOSGEB hızlı çıktı o da bizim için bir avantaj ama, parasal yönden böyle bir avantaj sağlayacak. Onun dışında stratejik ortak bizim için çok önemli bizim zayıf olduğumuz yönler var internette pazarlama konusunda,  marka yaratma konusunda zayıfız aslında. Şu ana kadar yükselmemizde çok eksiğimiz var. Bunlar çok kolay tamamlanabilecek eksikler bir stratejik ortak tarafından, örneğin biz doğru düzgün hiç mailing yapmadık ya da marka reklamı hiç yapmadık. İnternet reklamı bile doğru dürüst yapmadık, ürün dışında, yani bu konulara hakim öncelikle geçmişi olan çok hızlı büyüyebilecek bir yerdeyiz aslında. O yüzden çok mantıklı olabilir.

Burak Büyükdemir: Tuğberk çok teşekkür ederim. Yayına katıldın, malzemem.com’u bize anlattın, e-tohum TV’desiniz bir sonraki programda görüşmek üzere.