Blog

Arda Kutsal, Barış Aksoy, Cenk Bayrakdar Söyleşisi

Startup İstanbul’un bir diğer oturumu Arda Kutsal, Barış Aksoy ve Cenk Bayrakdar söyleşisi ile devam ediyor. Barış Aksoy Amerikan uluslararası şirketi İntel Capital’ın Türkiye-Ortadoğu ve Kuzey Amerika sorumlusu olarak görev yapıyor.Turkcell’in eski üst düzey yöneticisi Cenk Bayrakdar, Revo Capital olarak şu anda 50 Milyon Dolarlık bir fona sahip olduklarını ve yapmak istedikleri yatırım aralığının 250 ile 4 Milyon Dolar arasında olduğunu  belirtti. Cenk Bayrakdar, Turkcell’in partnerlik sistemini geliştiren önemli bir firma olduğunu da sözlerine ekledi.

Barış Aksoy, dünyanın her yerinde 10 Milyon Dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. 15 Temmuz 2013’te Türkiye ofislerini kuran Barış Aksoy,Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Amerika’yı Türkiye’den yönettiklerini söyledi. Teknolojinin yeni dünyada her yerde olduğunu söyleyen Aksoy, kurumsal yazılımda dünya çapında çok iyi işler yapan şirketlerin olduğunu belirtti. “Türkiye’deki bir girişimcinin İngiltere’deki bir kişinin gereksinimlerine uygun işler yapması şu an için biraz zor görünüyor. Bu yüzden global pazarda aktif rol alan şirketlerin sayısı az.” diyerek  dünya piyasasını değerlendirdi.

Cenk Bayrakdar, Türkiye’de yazılım konusunda çok büyük değişiklikler olacağını düşündüklerini söyledi. ” Machine to machine” sistemine çok inandıklarını söyleyen Bayrakdar konuya hakim olmak gerektiğini belirtti. “Eskiden hat başına 30 dolar alınırken şimdi o kalktı. Devlet burda çok önemli bir adım attı. Bu sebeple machine to machine alanında büyük atılımlar olacak.” dedi. Ayrıca  mobil oyunlara yatırım yapmayı planladıklarını söyleyen Cenk Bayrakdar, oyun sektörünün Türkiye’de hızla büyüdüğünün altını çizdi.

12’nin üzerinde oyun yatırımları olduğunu belirten Barış Aksoy, bütün ekosistemin değişik parçalarında yatırımları olduğunu belirtti. “Amerika’da “super sell” denen bir sistemle az sayıda çalışanla, hızlı oyunlar hazırlanıyor ve oyunun geleceğine dair hızlı kararlar alınabiliyor. Eğer oyun kötüyse hemen bırakılabiliyor ve yeni oyunun çalışmalarına hızla geçiliyor.” diyerek sözlerini tamamladı.