Blog

Sosyal Girişimcilik Okulu ilk mezunlarını verdi

ŞEHİR Girişimcilik Sistemi’nin bir yapı taşı olarak kurgulanan ve ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi ve Kuluçka Merkezi incuba.city tarafından organize edilen Sosyal Girişimcilik Okulu, 2015 Bahar döneminde 6 haftalık yoğun bir eğitim sonunda ilk mezunlarını verdi.

32 öğrenci ile başlayan programı toplam 13 öğrenci başarıyla tamamlayarak Başarı Sertifikaları’nı İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu’ndan aldılar.

Sosyal Girişimcilik Okulu’na katılan öğrenciler sosyal girişimciliğin temelleri, sorun tespiti ve çözümü, liderlik, çözüm tasarımı, sosyal değişim, sosyal girişimlerde iş modeli kanvası ve finans kaynaklarına erişim, sunum teknikleri ve hazırlığı, sosyal etki ölçümü gibi temel bilgiler edindiler.

sosyal girisimcilik1

Girişimcilik gurusu Steve Blank ve ekibinin geliştirdiği ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan “Lean LaunchPad Methodology” – Yalın Girişim Metodu çerçevesinde gerçekleşen oturumlar sonuda her hafta önceden belirlenen kilometre taşlarına erişmeyi hedefleyen ve her biri önemli bir sosyal problemi çözmeyi amaçlayan projeler geliştirildi.

Haziran 2015 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren incuba.city, “ŞEHİR GİRİŞİMCİLİK OKULU” isimli projesiyle TÜBİTAK 1601 – Üniversitelerde Girişimcilik Sertifika Programı Oluşturulması ve Yürütülmesi 2015 Yılı Çağrısı’nı kazanarak 36 ay boyunca destek almayı başardı. İlk program 2015-2016 Sonbahar döneminde ŞEHİR öğrencileri ve akademisyenleri için açılacak. Sosyal Girişimcilik Okulu, bu sertifika programı ile birleştirilecek, ve her dönem gelişen bir içerikle tekrarlanarak ŞEHİR öğrencileri arasında sosyal girişimcilik kültürünün yayılmasını sağlayacak. Program başvuruları yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde açılıyor.