Blog

Slack yeni yatırım turuyla değerini 3.8 milyar dolara yükseltti

Silikon Vadisi’nin dikkat çekici girişimlerinden biri olan ve çok kısa süre içerisinde unicorn haline gelen Slack, nispeten ‘düşük’ yatırım turlarıyla olsa da değerini artırmaya devam ediyor. Son yatırım turuyla birlikte Slack’ın değerlemesi 3.8 milyar dolara ulaştı.

Geçtiğimiz yıl nisan ayında 160 milyon dolarlık bir yatırım turuyla değerlemesini 2.8 milyar dolara yükselten Slack, bu yıl yine nisan ayında bu kez 200 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım turunda Slack’ın değerlemesi ise 3.8 milyar dolar üzerinden yapılmış. Dolayısıyla Slack, geçtiğimiz yıldan bu yana değerini 1 milyar dolar artırmış oldu.

Slack’ın aldığı yatırım ve değerlemesi ‘aşırı yüksek’ rakamların uzağında. Bir süredir Slack’ın 5 milyar dolar seviyesinde bir değerlemeyle 500 milyon dolar civarında yatırım alabileceği söyleniyordu. Hem yatırım hem de değerleme son dönemdeki ‘startup balonu’ durumundan biraz etkilenmiş olsa gerek.

Slack potansiyelini rakamlarıyla da gösteriyor. Geçtiğimiz yıl 750 bin aktif kullanıcısı ve 200 bin ücret ödeyen kullanıcı bulunan Slack, bu yıl 2 milyon aktif kullanıcı ve ve 800 bin ücretli kullanıcıya ulaşmış. Özellikle premium hesap kullananların sayısındaki artış yatırımcıları asıl heyecanlandıran rakam olsa gerek.

Slack’ın çalışan sayısı ise 430.