Blog

Silikon Vadisinde Equity CrowdFunding

CrowdFunding, gerçekleştirilmesi planlanan bir proje için gereken maddi desteği, projeye ilgi duyan insanları ortak bir ağ üzerinden bir araya getirerek elde etmek üzerine kurulmuş bir sistemdir.

2012 yılında Başkan Obama’nın girişim şirketleri için crowdfunding yöntemi ile sermayelerini arttırabileceğine yönelik çalışmalar yaptıklarının söylemi, girişimciler ve küçük işletme sahipleri için bankalar, risk sermayesi grupları ve melek yatırımcıların dışında yeni bir alternatifin önünü açmıştır.

Pek çok kişi crowdfunding terimini KickStarter ve GoFundMe gibi platformlarla bağlama eğilimindedir. Bu platformlar ile “equity crowdfunding” bazı yönleri ile benzerlik gösterse de aslında yatırımcıya yatırımın geri dönüşü anlamında gerçek bir değer katmaz. KickStarter tarzı siteler sosyal problemleri ya da sanat filmleri gibi sanat ve eğlence odaklı projeleri temel almakta olup bağış ve ödül odaklıdır. Equity crowdfunding ise yatırımcılar için girişimlere ya da varolan şirketlere yatırım yapma ve karşılığında şirket yüzdesi satın alma olanağıdır.

Amerika’da equity crowdfunding için 3 farklı yasal düzenleme bulunmaktadır:

Equity I:

IPOnet hareketi sonucunda 1996 yılında onaylanmış olan düzenleme, akredite yatırımcıların şifre korumalı bir web sitesi üzerinden özel yatırım seçeneklerini görüntülemesine olanak sağlar. Bu tip bir crowdfunding yöntemi şirketlerinin kaynak artışlarının kamuya duyurulmasını istemeyen girişimciler için uygundur.

Equity II:

Geçtiğimiz Eylül ayında onaylanan bu düzenleme girişimcilerin yatırım ihtiyacını kamuya duyurabilmesine izin vermektedir. Equity II ile ilişkili kurucular, sınırsız sayıda akredite yatırımcıdan herhangi bir limit kısıtlaması olmadan yatırım alabilir.En popüler equity crowdfunding çeşidi olan Equity II, girişimcilerin potansiyel yatırımcılardan oluşan büyük bir kitleye ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Bu yolu izleyerek Amerika’daki 6-8 milyon arasında akredite yatırımcıya ulaşmanız mümkündür.

Equity III:

Bu yıl onaylanması beklenen düzenleme, akredite olmayan yatırımcıların da önünü açacaktır. Bu düzenleme ile equity crowdfunding platformları tahvillerin online satışını yapabilecek, böylece girişimciler potansiyel olarak 50 milyondan fazla Amerikalıya ulaşabileceklerdir. Tabi daha büyük bir yatırımcı kitlesine ulaşmak girişimciler için yönetilmesi gereken daha fazla düzenleme anlamına da gelmektedir.

Yapılan son çalışmalar girişimlerin genel olarak ortakların anlaşamamasından ve sermaye yetersizliğinden başarısız olduğunu göstermektedir. Kendi Silikon Vadisini yaratmak isteyen hükümetler son dönemlerde yerel yatırım boşluğunu doldurmak için girişimcileri kuluçka merkezi destekli devlet organları ile çalışmaya yönlendirmektedir. Fakat bu yukarıdan aşağıya yöntemler yerel girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için yeterli değildir. Bu sebeple aşağıdan yukarı bir model olan crowdfunding tamamlayıcı bir rol oynayarak girişimcilere hak ettikleri sermayeye erişim şansını tanıyabilir. Yatırımcıların erken dönem şirketleri ve tamamen inovasyona dayalı girişimler için kolayca risk almadıkları bölgelerde de online yatırımlar ve crowdfunding girişimcilerin sermaye ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır.