Blog

Serüven Sizin Öğrenme Serüveniniz

Bu yazı Salih Özkan tarafından yazılmıştır

İçinizdeki sese kulak verin, “Başla” diyorsa yola çıkın. Zaman geldi demektir.

Girişimcilerle yollarımın kesişmesi iş hayatımda öğrendiklerimi ; şirket, müşteri, ürüne bakışımı ve anlayışımı değiştirdi. Girişimciliğin bir öğrenme serüveni olduğunu öğrendim. Başarılı girişimin sihirli bir formülü varsa başlamak ve sürekli öğrenmektir. İster kurumsal hayatta ister yeni başlayan bir girişimde olsun girişimci; girişimini bir tohumdan bir ağaç olma yolunda sürekli öğrenerek büyütür, geliştirir. Neleri öğrenmeliyiz ve nasıl öğrenmeliyiz girişimcinin en önemli sorularıdır.

Girişimcinin öğrenme serüveninde, öncelikle olağanüstü belirsizlikle başa çıkmayı öğrenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Yeni bir girişimden daha belirsiz bir iş ortamı olamaz. Başlarda müşteri istek ve ihtiyaçları, üründen beklenen fayda ve özelliklerle başlayan belirsizlik gelir modelinde, iş ortaklarında, satış kanallarında sürerken hiç bitmeyecek sorunlarmış gibi görünebilir. Belirsizlikler girişimciyi başarısızlık olarak görünerek, korkutur. Girişimi yavaşlatır ve hatta durdurabilir.

Belirsizlikleri aşan girişimciler, girişim İngilizce anlamında olduğu gibi basit görünen bir “Başla!” iç sesini duyarak yolculuğa başlarlar. Girişim için değerli olan şey bir ürün yaratmaktan daha fazla sürdürülebilir bir işin nasıl kurulacağını öğrendiği bu yolculuktur. Girişimciliğin doğasında sorular ve belirsizliklerle dolu bir öğrenme serüveni yatar.

Girişim hayalinizi gerçekleştirmeye küçük adımlarla büyük düşünerek başlamayı deneyin. Büyük düşünmek yavaş olmak belirsizliklere, elimizde olmayan imkanlara takılmak değildir. Büyük düşünmek başlangıçtan bugüne aldığımız yolu görerek heyecanlanmak, motive olmak demektir. Sahip olduklarımızın farkında olmak demektir. Tutku ile bağlandığınız girişim hayaliniz için alınacak yolun uzun olduğunu anlayıp daha hızlı yol almayı öğrenmen demektir.

Öğrenmeye küçük ve akıllı adımlarla hemen hızlı başlayın ve hızlı sürdürün. Hızlı bitirmeye odaklanmayın. Müşterileriniz kimlerdir, kimler değildir öğrenmek için deneyler yapmaktan korkmayın, kaçınmayın. Müşterinin istediği, kullanacağı ve bunun için size para ödemeyi kabul edeceği ürünler nasıl olmalı bunları öğrenmeye odaklanın. Öğrenmek için hızlı sokağa çıkın. Müşterilerinizi bulmaya, tanımaya ve onlara nasıl fayda sağlayacağınıza odaklanın. Ana fonksiyonlara sahip ürününün ilk versiyonu aynı zamanda öğrenme serüveninde başlangıç noktasıdır. Geciktirmeyin, geliştirin.

Ürünün ilk birkaç versiyonu müşterinizi tanımak ve öğrenmek için yeni fırsatlar yaratsın. Dersler çıkarın. Bu ilk versiyonlarda ürün kalitesinin ötesinde kaliteli öğrenmeyi mükemmel hale getirmeye odaklanın. Henüz belirsiz bir müşteri için öğrenme serüveninin başındasınız. Başlangıçta beklenen kalite müşterinin kim olduğuna ve sizin sunabileceklerinize göre yol boyunca sürekli değişir. Öğrenmeye yetecek ve hızlandıracak kadar kaliteli ürünü geliştirmenin yolu daha fazla denemek ve neyin işe yaradığını öğrenmektir.

Müşterilerinize sunduğunuz ilk ürün versiyonlarından kendinize kaliteli öğrenme için öğrenme hedefleri koyun. Hedeflerinizi başlangıçta günlük, haftalık takip ederek ilermenin nasıl olduğunu ölçün ve dersler çıkarın. Hangi özelliklerin kullanılıp kullanılmadığını, yeni neler beklendiğini, hangi özelliklerin tavsiye edildiğini sürekli müşterilerinizden öğrenin veya öğrenebileceğiniz ürün versiyonları tasarlayın. İlerleyin.

İlerlemek karar almak demektir. Aldığınız her karar riskler ve maliyetlerle gelir. Karar alırken risklerinizi ve maliyetlerinizi nasıl azaltacağınızı deneyerek öğrenin. Hayalinizi gerçekleştirmeye ortak olacak ekip arkadaşları, yatırımcılar ve diğer hayal ortakları bulmayı öğrenin, iletişimi bırakmayın. Faydalı oldukça öğreterek öğrenmeye inanan usta girişimciler, yatırımcılar ve yol göstericilerle birlikte öğrenerek, öğrenme serüveninizde yalnız kalmayın.

İçinizdeki sese kulak verin, “Başla” diyorsa yola çıkın. Zaman geldi demektir. Serüven sizin öğrenme serüveniniz olacak. Uzun bir serüven başlıyor. Öğrenmeye ve değişmeye hazır olun.