Blog

Revision3.com

Gerçek Akça

Bu yazı Gerçek Akça tarafından yazılmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Executive MBA dersinde vize ödevi olarak verilen vakalardan biri olan Revision3.com’un kısa analizi yapılmıştır.

Revision3
Revision3

Revision3, web televizyon şovları hazırlayıp sunan bir internet televizyon ağıdır. Şovlar, teknoloji, modern kültür ve müzik üzerinedir. Şirket 2005 yılında TechTV çalışanları olan Jay Adelson, Kevin Rose ve David Prager tarafından kurulmuştur. TechTV’nin G4 tarafından satın alınmasının ardından teknoloji yayınlarının geri plana itilmesi, arayış içine giren Rose ve deneyimli arkadaşlarını Revision3 girişiminde buluşturmuştur. Şirketin şimdiki CEO’su Jım Louderback de eski bir TechTV çalışanıdır. Pek çok televizyon kurumunda görev almış olan Louderback, New York Üniversitesinde MBA yapmıştır.

Şirketin adı anlamlıdır. Televizyon dünyasındaki ilk revizyon kablolu yayıncılık olarak kabul edilmektedir. PC tabanlı internet videosu dönemi ise ikinci revizyondur. 3. revizyon ise TV ve internetin birleşimidir. İzleyicinin talebi doğrultusunda yapılan niş yayıncılık bu kapsamdadır.

Şirketin hedef kitlesi 18-34 yaş arası teknolojiyi ve modern kültürü takip eden genç yetişkinlerdir. Gösterimde olan 20 şovdan teknoloji ile ilgili şovlar açıklayıcı, eğlendirici ve öğretici olarak adlandırılabilecek iken modern kültür şovları çizgi romanlar ve bilgisayar oyunları incelemeleri gibi eğlendirici ve eleştirel olarak adlandırılabilir. Müzik şovları ise genellikle yeni çıkan albümler, şarkılar ve klipleri içermektedir. Revision3’ün kurucuları olan Jay Adelson ve Kevin Rose aynı zamanda sosyal yer imi sitesi digg.com’un da kurucularıdır. Digg.com’un içeriğiyle alakalı şovlar da Revision3’ün yayın kapsamında önemli yer içermektedir.

Revision3’ün diğer podcast sitelerinden farklılığıysa adından da çıkarılacağı gibi içeriğinin kullanıcı tarafından yaratılmıyor oluşudur, ama hedef kitleye yönelik şovlar yayınlanmaktadır. Bu yönüyle de geleneksel televizyon anlayışına yakındır, ancak podcast’in istediğin zaman istediğin yerden izleme gibi avantajlarını müşterisine sunmaktadır. Aslında şirket hedef kitlesine ulaşmıştır. 2007 yılında 25 milyon şov ve 103 milyon klip izlenmiştir. Şu anda ise ayda 6 milyondan fazla şov izlenmektedir. Başlangıcından bu yana 35 farklı programla izleyiciye ulaşmıştır. Revision3’ün talebe dayalı iş modeli pazarda ona farklılık ve rekabet avantajı sağlamaktadır. Her ne kadar ArtistDirect kimileri tarafından Revison3’e rakip olarak gösterilse de iş modeli şov sunma üzerine değildir.

Şirketin gelir modeli ise reklam ve sponsorluğa dayanmaktadır. Ask.com, Sony, Virgin America, Warner Bros., Go Daddy, Hewlett-Packard, Microsoft, IBM, Netflix, Intel, SanDisk ve SquareSpace, Revision3’e reklam veren veya sponsor olan şirketlerden bazılarıdır. Şirketin ana gelir kaynağı da aldığı bu reklamlardır. Her şovda 3 reklam gösterilebilmektedir. Ayrıca videoları diğer üyelerden önce izleyebilme önceliğinin de sağlandığı paralı üyelik de bir diğer gelir kaynağıdır. Sitenin dükkan bölümünden yapılan alışverişler de bir gelir kaynağı olmakla birlikte esas olarak bir reklam aracıdır.

Revision3, şovlarının daha çok izlenebilmesi için iTunes, TIVO ve YouTube ile dağıtım alanında ortak çalışmaktadır. Daha kaliteli yayıncılık içinse BitGravity, Revision3’ün teknoloji ortağıdır. Revision3’ün yüksek oranda interaktif sitesi ise klasik televizyon yayıncılığına karşı avantaj sağlamaktadır. Revision3’teki forumlar ve bloglar kullanıcıların beğenilerinin ve isteklerinin değerlendirilebilmesi için çok düşük maliyetli kaynaklardır.

Revision3 kullanıcılarına sadece taleplerine göre şekillendirilmiş, kaliteli programlar sunmamaktadır. Revision3 kullanıcıları, Revision3 sponsorlarından avantajlı alışverişler yapabilmektedirler. Alışveriş avantajı sunan sponsorların da hemen hepsi e-ticaret yapmaktadır, dolayısıyla iş modeline uygundur. Internet ortamında faaliyet gösteren şirketlerin işbirliği beraber büyümelerinin de yolunu açmaktadır.

Değer önerisini kullanıcılarından aldığı geri besleme ile büyüten Revision3 kendi çizgisinde emin adımlarla yürümektedir. Yaptığı iş ortaklıklarıyla yerini daha da sağlamlaştırmış, kendi alanında tek olmanın avantajını da kullanmış, yayıncılığını sürekli yenileyerek ve geliştirerek de sürekli büyümeyi yakalamıştır.