Blog

Polonya ekosistemi 2016’ya hızlı başladı

2015 yılının son ayında Polonya’daki girişim ekosistemi aldığı yatırımlarla yeni yıla iyi bir şekilde gireceğinin sinyallerini vermişti. Yeni yıla girmemizin bu zamana kadar Polonya’daki girişim ekosisteminde satın alımlar ve yatırımlar yaşandı. Özellikle beacon teknolojisi alanındaki önemli iki girişime Şubat ayı içerisinde 1 hafta arayla milyon dolarlık yatırımlar yapıldı.

Beacon teknolojisi üreten Polonyalı Estimote, $10.7 Milyon Seri A yatırımı aldı

Beacon teknolojisi üreten Krakow merkezli Estimote, Javelin Venture Partners önderliğinde aralarında Digital Garage, Homebrew, Box Group, Commerce Ventures, Josh McFarland (TellApart Kurucusu ve CEO’su) ve güçlü stratejik melek yatırımcıların olduğu gruptan  $10.7 Milyon Seri Ayatırımı aldı.

Estimote beacon teknolojisini kullanarak ürünler geliştiriyor. Şirket Apple iBeacon ve Google Eddystone tarafından da destekleniyor. Şirketin ana ofisi Polonya’da olmakla beraber ikinci ofisi de New York’ta yer alıyor.

Estimote son olarak Javelin Venture Partners önderliğinde aralarında Digital Garage, Homebrew, Box Group, Commerce Ventures, Josh McFarland (TellApart Kurucusu ve CEO’su) ve güçlü stratejik melek yatırımcıların olduğu gruptan  $10.7 Milyon Seri A yatırımı aldı. Şirket aldığı yatırımdan sonra hem mühendislik ve satış tarafında ekiplerini büyütmeyi hemde üçüncü ofislerini San Francisco’ya açmayı planlıyorlar.

Beacon teknolojisi üreten diğer bir Polonyalı girişim olan Kontakt.io’da 5 milyon dolar yatırım aldı

Beacon teknolojisi üreten Krakow merkezli diğer bir şirket olan Kontakt.io, Prag merkezli VC şirketi olan Credo Venturesden Şubat ayında 5 milyon dolar yatırım aldı.

Polonya’nın Beacon Vadisi diyebileceğimiz Krakow şehrinden dünyaya açılan Kontakt.io ve Estimote adında iki büyük girişim çıkmış bulunuyor. Estimote’nin yatırım almasından sonra Kontokt.io’da yatırım aldı.

Prag merkezli VC şirketi olan Credo Ventures’den  5 milyon dolar yatırım alan Kontakt.io, alınan bu yatırımla birlikte uluslararası açılımını daha fazla genişleteceğini ve yeni ürünler geliştireceğini belirtti.

Şirketin CEO’su Szymon Niemczura yaptığı açıklamada; sektörde yeni oyucuları görmeyi beklediklerini, sektörün ihtiyaçlarına cevap verilecek şekilde beacon ekosistemini inşa ettiklerini dile getiriyor. Hali hazırda 15 bin müşterilerinin bulunduğunu, şirketlerinin hem var olan hemde gelecek olan yeni müşteriler için sürdürülebilir ve güvenilir olmaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca misyonlarını destekleyen başka bir yatırımcı buldukları içinde mutlu olduklarını belirtti.

Şirketin hali hazırda Krakow, New York, Shenzen, ve Guadalajara’da ofisleri bulunuyor. Bu halkaya yeni bir tane daha eklenerek iş geliştirme ve büyüme için Berlin’de yeni bir ofis açıldı.

kontaktio

Polonya merkezli Pazarlama otomasyonu SALESmanago, 6 milyon dolar yatırım aldı

Polonya merkezli pazarlama otomasyonu SALESMango, 6 milyon dolar değerinde yeni bir yatırım aldı.  Yatırım ise Avusturya merkezli girişim sermayesi fonu olan 3TS Capital Partners tarafından yapıldı. Yapılan yatırımın SALESmanago tarafından Avrupa’daki büyüme stratejisinde kullanılacağı belirtiliyor.

2011 yılında Polonya’nın Krakow kentinde Greg Blazewicz ve Konrad Pawlus tarafından kurulan SALESmanago, her ölçekteki e-ticaret, B2B ve B2C şirketleri için kurulmuş bir pazarlama otomasyon platformudur. Platform sayesinde şirketlerin sahip oldukları müşterilerin etkileşim ve dönüşüm oranlarını arttırılması amaçlanıyor. Bu ürünün dışında şirketin ikinci ürünü de APPmanago‘dur ve bu üründe mobil tarafta pazarlama otomasyon platformu olarak müşterilere sunuluyor.

2011 yılından bu yana faaliyette olan SALESmanago‘nun 400’ün üzerinde iş ortağı, 40 ülkede 5000’den fazla müşterisi bulunuyor ve bu müşterilen çoğu e-ticaret ve B2C şirketlerinden oluşuyor. Ana merkezi Krakow’da olan şirketin New York, Londra,Varşova, Bangalore ve Bükreş’teki ofisleriyle birlikte toplamda 150 kişiye istihdam sağlıyor.

Avusturya merkezli girişim sermayesi fonu olan 3TS Capital Partners‘den 6 milyon dolar yatırım alan SALESmanago, bu yatırımla birlikte Avrupa tarafındaki büyümesini hızlandırmayı amaçlıyor. Şirketin Kurucusu ve CEO’su Greg Blazewicz, 3TS’nin yatırımcı olarak yanlarında olmasından dolayı çok heyacanlı olduklarını, yatırımla birlikte uluslararası büyümelerini sürdüreceklerini ve müşterileri için platformlarını daha fazla geliştireceklerini dile getirdi.

Ayrıca Avrupa’daki pazarlama otomasyonunun özellikle B2C pazarı açısından daha giriş seviyelerinde olduğunu, büyük bir potansiyelinin bulunduğunu ve bu pazarın büyümesinde önemli bir oyuncu olmak istediklerini de ekledi.

Polonyalı Docplanner’den sağlık girişimi Telemedi.co’ya yatırım geldi

Polonya’da sağlık hizmeti alanındaki girişimlerden biri olan Telemedi.co‘ya hastaların doktorlarla buluşması için kolay randevu sistemi hizmeti veren Docplanner‘dan yeni bir yatırım geldi. Ve şuana kadar aldığı tüm yatırımlarla birlikte değerini toplamda 200 bin Euro’nun üzerine çıkarttı.

Telemedi, 2014 yılının şubat ayında Piotr Słomian (CEO), Paweł Sieczkiewicz (CTO) ve Paulina Nowak (chief medical officer) tarafından kuruldu. Bilgisayar veya mobil uygulamalar sayesinde seçilmiş bir sağlık uzmanı ile ister görüntülü, ister sesli isterseniz sadece mesajlaşma yoluyla iletişim kurmanızı sağlıyor ve sağlık problemlerinizi özellikle o an için çözmeyi amaçlıyorlar.

Bir nevi aynı alanda fakat farklı bir şekilde faaliyetlerine devam eden ve büyük bir oyuncu olan Polonya merkezli Docplanner, 3 yıldır faaliyetlerine devam eden Telemedi’ye yatırım geldi. Docplanner  şuan için kayıtlı 7 milyon kullanıcıyı ve 1.5 milyon doktoru platformunda bulunduruyor. Bu bakımdan baktığımızda Telemedi için stratejik anlamda çok büyük bir yatırımcı diyebiliriz.

Telemedi’nin daha önceki aldığı yatırımlara baktığımızda, ilkini 61 bin Euro Wayra CEE‘den ve ikincisinide 78 bin Euro ile Venture Growth Partners‘den aldı. Son olarak Docplanner’den alınan yatırım miktarı açıklanmadı fakat 60 bin Euro’nun üzerinde olduğunu tahmin ediliyor. Ve şuan için platform dört dilde hizmet veriyor.

Şuan için Telemedi.co’nun faaliyetlerine devam edeceği belirtiliyor ve Avrupa’da genişlemeyi sürdürebileceklerinin sinyallerini veriyorlar. Bunun yanında Docplanner CEO’su yaptığı açıklamada Telemedi’nin yaptığı işin önemli olduğunun ve kendilerinin bu alanda yapacağı son yatırım olmayacağını ve bu alandaki boşluğu doldurmak istediklerini belirtiyor. Kim bilir gelecek zamanlarda bir satın alma gerçekleşirse kimseyi şaşırtmayacaktır.

Polonyalı Cloud ve CRM hizmeti sunan Outbox, PwC tarafından satın alındı

Polonyalı Cloud ve CRM konularında danışmanlık hizmeti sunan Outbox, PwC tarafından satın alındı ve fakat satına alımla ilgili herhangi bir rakam açıklanmadı. 31 Aralık’ta imzalan anlaşma ile birlikte Outbox, Şubat ayı itibariyle resmi olarak kapanacak.

2005 yılında Polonya’da kurulan Outbox, çeşitli Avrupa ülkelerinde bulut ve CRM konularında firmalara danışmanlık hizmeti veriyor. Şirketin önemli müşterileri arasında Salesforce, SAP, Oracle ve Microsoft Dynamics yer alıyor. Şirketin başta Polonya olmak üzere Almanya, UK, Fransa ve Çek Cumhuriyetinde ofisleri bulunuyor ve 250’nin üzerinde çalışanı bulunuyor.

Satın alımla birlikte Outbox’un Genel Müdürü Nicholas Mobbs Pwc’ye katılacak. Bununla birlikte şirketteki 250’nin üzerinde çalışanında PwC’ye katılacağı belirtiliyor. Yapılan satın alımla birlikte Outbox’un şuana kadar edindiği tecrübeleri ve kaliteyi Pwc için kullanacağı belirtiliyor.

Outbox’a göre müşteri deneyimi ve CRM hizmetleri için potansiyel pazar büyüklüğünün önümüzdeki yıllarda 6 milyar Euro’dan daha fazla olması bekleniyor.

Polonyalı Lider filo yönetim hizmeti sağlayıcısı Finder, TomTom tarafından satın alındı

Navigasyon ve haritalama ürünlerinde lider bir konumda yer alan TomTom, Polonya’da önde gelen filo yönetimi hizmeti sağlayıcısı olan Finder SA’yı satın aldı. Aralık 2015’in sonlarına doğru yapılan anlaşma ile yapılan satışla ilgili herhangi bir rakam ve çok fazla detay paylaşılmadı.

TomTom Telematics’in Genel Müdürü Thomas Schmidt, telematik pazar açısından Polonya’nın Avrupa’da en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğunu belirtti. Finder SA ile TomTom’un telematik alanında mevcut olan güçlerini birleştirip, özellikle Doğu Avrupa pazarında lider bir konuma gelebilecekleri ekledi.

Yapılan satın alımın filo yönetimi ve telematik servis sağlayıcısı olarak TomTom’u telematik alanında Avrupa’da daha güçlü bir konumda yer almasını sağlayacak. Ve bu satın alım sonucunda TomTom Telematics”in 60 binden fazla yeni abonesi bulunuyor.

Polonya merkezli Prowly, Internet Ventures ve Bluerank’tan 1.1 milyon dolar yatırım aldı

Polonya merkezli bir yazılım şirketi olan Prowly, PR profesyonellerinin çevrimiçi konuşmalarını yönetmelerini sağlayan bir SaaS platformu sunuyor. Platform bir marka yada şirket etrafında kitleler oluşturmak için yardımcı olur ve bunu da çoğunlukla marka dergiler aracılığıyla yapıyor. Böylece kullanıcılar sosyal ve video kanallarını, fotoğraflarını,videolarını ve blog yazılarını tek bir yere koyabiliyorlar.

Buna ek olarak Prowly basın bültenleri ve kişileştirilmiş e-posta kampanyaları oluşturur ve dağıtır ve ek olarak bu sürecin tamamını izler. 2013 yılından bu yana pazarda olan şirketin müşterileri arasında  Ikea, Spotify, National Geographic, Allegro gibi büyük ve tanınmış şirketler yer alıyor.

Kuruluşundan 2 yıl sonra üçüncü yatırımını Prowly, Internet Ventures FIZ (Private Equity Managers tarafından yönetilen bir fon) and bir online pazarlama ajansı olan Bluerank‘tan 1.1 milyon dolar yatırım aldı. Prowly daha önceki zamanlarda Ventures Lab and IQ Partners’dan yatırım almıştı.

Yazar: Yavuz Han – Polonyadan.com