Blog

King Digital hâlâ güçlü fakat eski günlerini arıyor

Angry Birds döneminde yükselişe geçen ve Candy Crush’ın liderliğinde geçen günümüzde çılgın bir hacme ulaşan mobil oyun sektörü büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin ekmeğini de tabii ki kimsenin sevmediği ancak ilginç şekilde milyarların aşina olduğu Candy Crush Saga’nın yapımcısı King Digital yiyor.

Mart 2014’te halka açılan İrlanda merkezli mobil oyun şirketi, geçtiğimiz gün duyurduğu çeyrek sonuçlarına göre aylık 580 milyon aktif oyuncuya ulaştı. 2014’ün aynı döneminde bu sayı 418 milyondu; yaşanan artış oranını takdir etmemek elde değil. King oyunlarını oynayanların sayısı günlük 158 milyona ulaşırken, aylık tekil oyuncu sayısı ise 364 milyon olarak açıklandı. Günlük ortalama oyun sayısı ise 1.6 milyara ulaşarak, King’in mobil oyun dünyasını ele geçirdiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

King oyunlarına para harcayan oyuncuların sayısı düşse de, harcanan para arttı. Geçtiğimiz yıl King yapımlarında oyun içi satın alma yapan oyuncu sayısı 11,86 milyonken, bu çeyrekte 8,52 milyona geriledi. Geçtiğimiz yıl ortalama 18.02 dolar harcayan oyuncuların bu yılki harcama ortalaması 5.62 dolar yükseldi ve 23.64 dolara çıktı.

2014’ün ilk çeyreğinde 641.1 milyon dolar gelir elde eden King, bu yılın ilk çeyreğinde 604.6 milyon dolarda kaldı. Clash of Clans’ın yapımcısı Supercell, 2014’te toplam 1.5 milyar euro gelir elde etmişti.

30 milyar dolarlık mobil oyun pazarında yeni oyunlarla yükselişe geçmek isteyen King’in piyasa değeri şu an 4.73 milyar dolar. Firmanın amacı ise 7 milyar dolar değerleme ile New York Borsası’na açıldığı günlerine geri dönebilmek.