Blog

İşinizi ve kişisel refahınızı arttıracak 10 amaç

Yeni yıl geldi geçti fakat bu önümüzdeki yıl için kendinize bazı hedefler koyma şansını kaçırdığınızı göstermez. Bahar yaklaştıkça (sizin istediğiniz kadar hızlı olmasa da), ileriye bakmak ve önünüzdeki 12 ay boyunca ne başarmak istediğiniz üzerine düşünmek yararlı olabilir.

En azından bunların birkaçını başarmak farklılık yaratabilir – sadece işinizde değil, aynı zamanda sağlığınız ve refahınızda da.

1.     Aktif olarak sizin gibi düşünen insanları arayın

Bir girişimci olmanın birçok yararı vardır, fakat insanlarla aranızda bir bağ varmış gibi hissetmek genellikle bunlardan biri değildir. Yalnız çalışmak kolayca yalnızlık duygusuna sebebiyet verebilir ve bu sizin üretkenliğinizi ve kişisel sağlığınızı ciddi bir şekilde etkileyebilir.

Sizin gibi düşünen insanlarla buluşmak için sürekli fırsatlar yaratın. Örneğin Chris Brogan’ın Secret Team’i gibi sanal bir topluluğa katılmak, daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir, ayrıca sorularınızı sormak ve destek almak için size bir platform sağlar.

Yerel olarak sizin gibi insanlarla iletişim kurmak ise ihtiyacını duyduğunuz motivasyonu size daha çok sağlayabilir. Yaşadığınız bölgede iletişim kurabileceğiniz grupları bulmak için şehrinizin ticaret odasına, tanışma gruplarına veya iş derneklerine bakabilirsiniz.

2.     Zamanınızı fiyatlandırın

Girişimcilere yardım etmek amacıyla her zaman ücretsiz rehberlik sağlarım. Fakat bu insanların sizinle bıktırına kadar konuştuklarını fark ederseniz belki de danışmanlık ücreti almaya başlamanızın vakti gelmiş olabilir.

Mükemmel dünyada, kendi işlerinizi yapmak ve diğerlerine yardım etmek için gün içerisinde gerekli vakit olmalıdır. Fakat gerçek dünyada önce kendi işinizle uğraşmalısınız.

Suçluluk mu hissediyorsunuz?  Danışmanlık için çok yüksek ücretler almanıza gerek yok. Saat başına çok cüzi bir miktar bile sizden danışmanlık hizmeti isteyen kişi sayısını azaltmaya yetecektir. Bu 15 dakikası 5 dolara olan bir hizmet bile olsa işinize yarayacaktır. Bunu uygulamaya başladım ve istekler yaklaşık yüzde 50 azaldı.

3.     Sağlığınızı önemseyin

Sağlıklı olmak ve üretkenlik arasındaki ilişkiyi gösteren birçok çalışma var. Spor ve meditasyon yapmaya vakit bulan ve sağlıklı beslenen insanlar daha çok enerjiye ve motivasyona sahip oluyor ve diğer insanlara göre daha iyi performans gösteriyorlar.

İş yerinde spor yapmanın üretkenliğinizi arttırdığı söyleniyor. Bu tamamen doğru: Her ne kadar doğru olamazmış gibi gelse de bir haftada işinize ayırdığınız 2.5 saatlik zamanı egzersiz yaparak geçirmek sizi daha üretken yapacaktır.

4.     Gelir getirmeyen işleri devredin

Benden sonra tekrar edin: “Her şeyi tek başıma yapmak zorunda değilim.” Bu, hem yıllanmış hem de yeni girişimciler için sindirmesi zor bir konsept olabilir. Bu, şirketimi kurduğumda benim için kabullenmesi en zor şeydi fakat siz de işleri etkili bir şekilde bölüştürmeyi öğrenebilirsiniz.

Her şeyi tek başına yapamamak pes ediyormuş gibi hissettirebilir. Fakat işin doğrusu şu ki, eğer işinizin büyümesini istiyorsanız işleri dağıtmayı öğrenmek kesinlikle gereklidir.

Sizin kişisel bilginizi veya yeteneklerinizi kullanmanızı gerektirmeyen işleri dağıtabilirsiniz. Kayıt tutmak ve diğer yönetimsel işler diğerlerine devredilmesi en kolay olanlardır ve bu işleri devrettikten sonra işinizi geliştirebilirsiniz.

5.     İnternetin varlığını güçlendirin

Güçlü bir online kimliğe sahip olmak, herkes tarafından bilinmek, insanları web sitenize çekmenin en iyi yollarından biridir. Her gün vaktinizin belli bir kısmını –bu 20 dk bile olabilir- işinizin online kimliğini güçlendirmeye ayırın.

Bu kullanışlı bloglar yazmak ve bunları sizi takip eden kişilerle paylaşmak, web sitenizi ve içeriğinizi arama motorlarındaki görünürlüğünüzü arttırmak için optimize etmek veya internet dünyasında insanların sizin şirketiniz hakkında neler söylediğinizi gözlemlemek olabilir.

Eğer yerel bir işletmeyseniz, Yelp ve Google My Business listelerinizin eksiksiz ve güncel olduğundan emin olun. Bu işinizin online dünyadaki görünürlüğünü arttıracak hızlı ve basit bir süreçtir.

6.     Satın alabileceğiniz en iyi yardıma yatırım yapın

En düşük ücreti istedikleri için birtakım insanları işe almaya direnin. En güzel uzun dönem sonuçlar için, bütçenize en uygun ve en iyi kişileri işe almanızı öneririm.

Doğrulanmış bir geçmişe, mükemmel iletişim becerilerine ve sorunsuz bir kişiliğe sahip profesyonellerde karar kılın. Bu beceriler öğrenilebilirken kişiliğin kalıcı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Aynı zamanda varolan çalışanlarınıza da objektif gözle bakmak oldukça önemlidir. İşlerinin kalitesi hep aynı seviyede mi? Daha da önemlisi amaçlarınıza ulaşmanız için size yardım ediyorlar mı?

7.     Problemli müşterilerden kurtulun

Kazandığınız bütün para iyi para değildir. Değerli vaktinizi ve kaynaklarınızı zor müşterileri yönetmeye harcamayın.

Yeni müşterileri düşünürken büyük resme bakın. Tabiki sizin sağladığınız hizmet için en yüksek ücreti ödemeye razı olan müşteri çok iyidir, fakat çok fazla vaktinizi alıyorlarsa ödemeye razı olduğu fazladan para buna değmeyebilir.

Problemli müşterilerden kurtulduğunuzdaki diğer müşterilerinize odaklanmaya daha çok vaktinizin kalacağını unutmayın – sınırlarınıza ve zamanınıza gerçekten saygı duyan müşterilerinize.

8.     Kişisel gelişim ve ilerleme için zaman ayırın

Dennis Waitley, ünlü konuşmacı, yazar ve danışman bir keresinde “ Sürekli öğrenme her alandaki başarı için minimum gerekliliktir.” demiştir.

Hiçbir zaman öğrenmenin ve gelişmenin yararlı olmadığı bir zaman olmayacak – ne kadar başarılı olmuş olursanız olun. Bu illaki resmi bir eğitim almanız gerek demek değildir, konferanslara ve çalışmalara katılabilir, kitap, endüstriyle ilgili yayınları okuyabilir veya blogları düzenli olarak ziyaret edebilirsiniz.

9.     Sürecinizi kolaylaştırmak için araçlar bulun

Mükemmel araçlar çok çalışmanın eş değeri değildir. Fakat doğru araçlar zamanınızı alan günlük iş yükünüzü azaltabilir: gelir getiren görevler veya projelere harcanabilecek zamanı.

10. Neyin gerçekten önemli olduğunu hatırlayın

Girişimci hayat tarzına kapılmak oldukça kolaydır: uzun çalışma saatleri, detaylar için aşırı stres yapmak ve kısacası pestilinizi çıkarmak. Eğer depresif, kızgın veya daralmış hissederseniz aslında neyin gerçekten önemli olduğunu düşünmeye zaman ayırın.

Size stres veren şeyleri düşünmek yerine, minnettar olduğunuz şeylerin listesini yapın, çalışmalar bilinçli minnettarlığın genel ruh halini iyileştirdiğini ve depresyonla savaştığını göstermiştir.

Sevdiğiniz şeyleri yapmak için zaman ayırın, arkadaşlarınız ve aileniz için zaman yaratın. İşinize ne olursa olsun, aileniz ve arkadaşlarınız hayatınızda şu anda ve ileride anlam ifade eden şeylerdir.

Kaynak