Blog

Instagram’dan Yeni Uygulama: Hyperlapse

Instagram, farklı uygulamalarına bir yenisi daha ekledi. Daha Bolt uygulamasıyla Snapchat’e rakip olmaya kalkışan Instagram, şimdi de Timelapse videolara el atıyor.

Facebook bünyesinde bir şirket olan Instagram, artık ana uygulamayı geliştirmeye değil ona yan uygulamalar eklemeye yönelmiş durumda. Kısa bir süre Bolt isimli uygulamasını duyuran şirket, hızlı mesajlaşma konseptiyle Snapchat özelliklerini bir araya getirmişti. Snapchat’in son zamanlarda artan popülaritesi düşünüldüğünde bu Instagram’ın zaten rekabetin yoğun olduğu bir pazardan pay alma çabasıydı.

Şimdi Hyperlapse uygulaması ise Instagram’a yeni oluşabilecek bir pazarda ilk oyunculardan biri olma unvanını kazandırabilir. Tıpkı Twitter’ın Vine uygulaması gibi. Instagram, görüntü sabitleyici tekniği ve hızlandırma özellikleriyle mobil cihazlarda ”Timelapse” videolar yaratma imkanı sunuyor. Timelapse videolar genellikle fotoğrafların bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ancak bunun için bir tripod ve saatlerce çekimin oluşturduğu yüzlerce fotoğraf gerekir. Hyperlapse ise benzer bir efekti birkaç dakikalık video kaydından elde edebiliyor. Hyperlapse’da fotoğraf yerine video çekiliyor ve bu video 12x’e kadar hızlandırılabiliyor. Sonuçta da ortaya aşağıdaki gibi sonuçlar çıkıyor.

Twitter’ın Vine uygulamasıyla kendine ayrı bir kulvar yarattığı ortada. Instagram’ın Hyperlapse uygulaması da böyle bir kitle yaratabilir. Fakat panorama paylaşım uygulamaları gibi kısıtlı bir kitleye de hitap edebilir. Kullanıcıların Hyperlapse’e nasıl tepki vereceğini zaman gösterecek. Ama şuna hiç şüphe yok: video içerikler artık mobil dünyada da çok önemli bir yer tutuyor.