Blog

Hacker’lar Sony’yi dize getirdi

Siber güvenlik uzun zamandır dikkat çekilen bir konu. Onca yıldan beri bilgisayarlarımızı antivirüs yazılımlarıyla koruyoruz, sunucuları tehdit eden yöntemlere karşı önlemler alıyoruz. Şimdiye kadar karşılaşılaştığımız en büyük sorunlar sosyal medya ya da e-posta hesaplarımızın çalınmasından ibaretti.

Ama internet gün geçtikçe hayatımızda daha da fazla yer almıyor. Bunun bir sonucu olarak şirketler de interneti iş süreçlerine daha derinlemesine şekilde dahil etmeye başlıyor. Elbette bu kötü bir şey değil. Gelişimin doğal bir sonucu ve kesinlikle işimizi kolaylaştırıyor.

Ancak hayatımızı daha fazla internet ortamına taşıdıkça siber güvenliğin önemi de artıyor. Düşünün; fotoğraflarınız, şifreleriniz, banka hesaplarınız, gittiğiniz yerlerin GPS verileri, ne kadar yürüdüğünüz, akşam yemeğinde ne yediğiniz… Bu bilgilerin hepsi akıllı telefonlarımızda ve internet ortamından gelecek bir tehdit neticesinde başka biri sizin hakkınızda çok fazla bilgi sahibi olabilir. Bunu geçtiğimiz aylarda yaşanan ünlülerin iCloud sızıntısında gördük.

Şimdi Sony de benzer bir sorun yaşıyor. Öyle ki bu tehdit karşısında bir filmin yayınlanma tarihini bilinmeyen bir tarihe ertelemek zorunda kaldılar.

Şirketin elindeki filmlerin sürümlerini ele geçiren, birçok özel yazışmayı okumayı başaran ve hatta ünlü oyuncuların sosyal sigorta bilgilerini internete sızdıran hacker’lar en büyük darbeyi ise The Interview konusunda vurdu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u konu alan ve kötü bir sonla biten The Interview filmi, Kuzey Korelileri bir hayli kızdırmış gibi görünüyor. Sony’yi hack’leyen ekibin Kuzey Kore bağlantısı henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da şimdiye kadarki tüm işaretler bunu gösteriyor. Çünkü hacker’lar Sony’nin filmi iptal etmesini istiyor, aksi takdirde terör eylemleri yapacaklarını belirtiyor.

Verilerin çalınması sebebiyle başı ağrıyan, bazı kişilerin kişisel bilgilerinin internete sızması sebebiyle dava ettiği Sony, ilk başta hacker’ların tehditlerine pek karşılık vermemişti. Zaten yüklü miktarda veri sızdığı için Sony Entertainment hacker’lara bundan sonra da boyun eğmemeyi tercih etti. Ancak son gelen tehditler geri adım atılmasına sebep oldu. Çünkü hacker’lar terör tehdidinde bulundu.

Sony’ye gelen son tehdit e-postalarında The Interview filminin yayınlanması durumunda ABD’deki bazı sinema salonlarına terör saldırısı düzenleneceği uyarısında bulunulmuş. Hacker’lar 11 Eylül saldırılarını da hatırlatmaktan geri kalmamış.

Bunun üzerine bu konudaki tutumunu tekrar gözden geçiren Sony, sinema şirketleri ve polis ile birlikte bir değerlendirme yaptı ve filmin yayınlanma tarihini bilinmeyen ileri bir tarihe erteledi. Özellikle ABD polisi bu iddiaları çok ciddiye aldıklarını ve araştırmaya devam edeceklerini dile getiriyor.

Tüm bunların perde arkasında elbette hacker’ları bulmak ve yöntemleri keşfetmek için yoğun çalışmalar var. Hem Japonya’da hem de Amerika’da bu konu ciddi biçimde araştırılıyor. Sony’nin siber güvenlik danışmanlarının yanı sıra FBI bile işin içerisinde. Ancak hacker’lara dair kayda değer bir bilgiye ulaşılabilmiş değil. Bu da “dark internet” dünyasında işlerin ne kadar üst seviyede olduğunu ve hacker’ların çok ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor.

The Interview’un akıbetinin ne olacağı, hacker’ların bulunup bulunamayacağı henüz belirsiz konular. Ancak bir kez daha Sony’nin mağduru olduğu bir olay siber güvenlik konusunda kilometre taşı olacağa benziyor.