Blog

Google Türkleri Unutmayacak

Google, Avrupa Birliğinin ilgisiz ve geçersiz kişisel bilgilerin internet ortamından kaldırılmasına yönelik talebine uyacağını açıkladı. Fakat bu uygulama sadece Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli olacak.

”Big Data”yı konuştuğumuz şu günlerde birçok kişisel bilgi de internet ortamına akmaya devam ediyor. Kişisel verilerin internet ortamındaki varlığı çok değerli çünkü artık çok para ediyor. Ama bazen istemediğiniz türden bilgiler de internete düşebiliyor. Burada elbette yolsuzluk belgelerinden bahsetmiyoruz. Örneğin İspanya’da bir avukat, borçlarından dolayı evini satmak zorunda kalmasını bir haber olarak görmek istemiyor. Bu konuda mahkemeye başvuran avukat, kendi lehine çıkan kararla birlikte tüm Avrupa Birliği’nin etkilemiş oldu. Avrupa Birliği, bu konuyla ilgili olarak gereksiz ve ilgisiz bilgilerin internet ortamından silinmesi talebinin bir hak olduğunu açıklamıştı.

Google, Avrupa Birliği’nin bu kararını eleştirmişti. CEO Larry Paige bizzat bunun baskıcı rejimlerin işine yarayacak bir karar olduğumu söylemişti. Fakat Google, bu karara uyacağını ve Avrupa Birliği vatandaşlarından verilerin silinmesiyle ilgili talepleri alacağını açıkladı. Böylece kullanıcılar, gerekli iletişim bilgilerini vererek ve sebep belirterek verilerinin silinmesini talep edebilecek. Google’ın bu konuyla ilgili oluşturduğu komisyon, başvuruları inceleyecek ve karara bağlayacak.

Google’ın bu kararı diğer ülkelerdeki operasyonlarını etkilemiyor. Yani Avrupa Birliği ülkeleri dışında talep toplanmayacak. Dolayısıyla Türkiye’de de verilerin silinmesiyle ilgili Google’dan talepte bulunulamayacak.