Blog

Google Play Store’un Gelirlerinin %98’i Freemium Uygulamalardan Geliyor

Google’ın uygulama mağazası Play Store, büyümeye devam ediyor. Gelirlerini her geçen yıl artıran mağaza özellikle Freemium oyunlardan para kazanıyor.

Bugün başlayacak olan I/O konferansı öncesinde App Annie, Google Play Store hakkında bazı dikkat çekici veriler yayınlamış. Bu veriler Freemium yaklaşımının ne kadar egemen bir hale geldiğini gösteriyor. Bununla birlikte bir uygulamadan para kazanmak istiyorsanız hedefinizin hangi coğrafyalar olması gerektiğini de gözler önüne seriyor.

İstatistiklere göre Googe Play Store’un dünya çapında elde ettiği gelirin %98’i Freemium uygulamalardan geliyor. Yani paralı satılan uygulamaların payı sadece %2. Kullanıcılar uygulamayı satın almayı istemiyor ama indirdikten sonra uygulama içerisinde para harcamayı seviyor.

Elbette uygulama içi satışlarda en başarılı kategori oyunlar. Google Play’in 2013 – 2014 periyodundaki gelir artışının %90’ını Freemium oyunlar sağlamış.

Google Play’den indirdiği uygulamalara en çok para harcayanlar Japonlar. Listenin ikinci sırasında yer alan Güney Kore üçüncü sıraya düşmüş. İkinci sıranın yeni sahibi ABD.

Japonlar ayrıca 2014 yılında Google Play’den yapılan uygulama indirmelerinin %40’ını gerçekleştirmiş.

Kısacası Japonlara hitap eden uygulamalar hem çok indiriliyor, hem para kazandırıyor.

App Annie’nin raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.