Blog

Google hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

Google, günümüz teknoloji ve girişimcilik dünyasının en tanınmış markalarından biridir. İlgi çekici kuruluş hikayesinin yanında ilham verici şirket kültürü ve her geçen gün artan başarıları onları tam bir örnek haline getiriyor.

Durum böyle olunca Google gibi şirketlerin geçmişi ve kültürü üzerine bilgiler çok merak ediliyor ve bu konuda kitaplar bile yazılıyor. Muhtemelen Google hakkındaki birçok şeyi biliyorsunuz. Bu sebeple biz de Google hakkında nispeten daha az bilinen bazı bilgilere odaklandık ve ortaya bu liste çıktı;

– Lawrence Page ve Sergey Brin bir tesadüf eseri tanıştı

Üniversiteyi terkedip girişimciliğe atılan isimlerin hikayeleri meşhurdur. Ancak bazı hikayeler de okulda başlıyor. Michigan Üniversitesi’nin bitiren Larry Page, doktora için Stanford Üniversitesi’ne gitmeyi düşünüyormuş. Bu sebeple okula bir ziyaret yapan Page’e kampüsü gezerken eşlik etmesi için doktora öğrencilerinden biri seçilmiş. Bu öğrencinin adı Sergey Brin’miş. 1995 yılında Stanford’da doktorasına başlayan Page, böylece Brin ile birlikte sonu Google’un kuruluşuna varacak arkadaşlığın ilk adımlarını atmış.

– Google’ın ismi aslında BackRub’dı

Bu aslında yaygınca bilinen bilgilerden biridir. Google ismini almadan önce Page ve Brin interneti tarayan ve backlink’leri tespit eden bir algoritmaya sahip BackRub projesi üzerinde çalışıyordu. Bazıları BackRub’ın sadece geri linkleri tespit etmek için kullanıldığını düşünüyor. Sonuç olarak bu proje arama motorunun öncüsüne dönüştü. Larry Page ve Sergey Brin’in potansiyeli anlamaları uzun sürmedi çünkü Stanford’ın sunucularında çalışan BlackRub’ın trafiği artık sisteme fazla yoğun gelmeye başlamıştı.

– Google ismi googol’dan geliyor

Googol yani 1’den 100 sıfırın gelmesiyle oluşan sayıyı temsil eden terim, Google’ın isminin ilham kaynağı. Neredeyse sonsuz veriye ulaştıkları için bu büyük sayıyı kullanmak için kurucular, bir öğrenciden muhtemel domain isimlerini araştırmasını istemiş. Efsaneye göre bu öğrenci googol yerine yanlışlıkla Google yazmış ve yanlış bir domain satın almış. Daha sonra Page ve Brin bu ismi sevince yanlış kullanım olmasına rağmen Google olarak devam etmeye karar vermişler. Google’ın merkez binasına verilen Googleplex ismi ise googol üzeri 10 yani yazmaktan yorulacağını kadar bol sıfırın bulunduğu googolplex sayısından geliyor.

google_burning_man

– Google ilk doodle’ını 1998’de yaptı

Her gün milyonlarca kişinin kullandığı Google, ana sayfasındaki logosunu değiştirdiğinde bu çok dikkat çekiyor. Ancak Google ilk kurulduğu yıllarda da güncel olaylara dikkat çekmek için doodle’ları kullanıyormuş. İlk doodle 1998 yılında ünlü Burning Man festivali için yapılmış. Bu doodle’ı Page ve Brin’in bizzat hazırladığı söylenir.

Google_ilk_ofis

– Google’ın ilk ofisi bir garajdı

Elbette Google’ın da bir garaj şirketi olması şaşırtıcı değil. Stanford’dan ayrıldıktan sonra ilk ofis olarak Wojcicki ailesinin garajını kiralayan Google, ailenin kızlarından biri olan Susan Wojcicki’yi de şirketin 16. çalışanı olarak işe almış. Daha sonra Google’ın ilk pazarlama müdürü olan Wojcicki, şuanda da YouTube’un CEO’su olarak Google bünyesinde çalışmaya devam ediyor. Google, birkaç yıl sonra şirketin ilk ofisinin bulunduğu bu evi satın almış ve orijinal haliyle korumuş. Ev ve garajı zaman zaman çeşitli Google etkinlikleri için kullanılıyor.

– Google’ın ilk mutfak şefi Greatful Dead’ın eski şefiydi

Google’da yemek her zaman önemlidir. Çalışanların mutluluğu adına iyi yemekler servis etmek isteyen Google, ilk mutfak şefini de çalışanlar arasında yapılan bir oylama sonucu seçmiş. Başvuran şefler arasından seçilen Charlie Ayers, rock grubu The Greatful Dead’in eski şefiymiş. 1999 yılında göreve başlayan Ayers, başlarda 40 kişiye yemek hazırlamaktan sorumluymuş. Ancak 7 yıllık görev süresinin sonlarına doğru bu rakam 4 bine yükselmiş. Elbette bu sadece genel merkezdeki çalışanların sayısı.

– Google’ın New York ofisi bir Starbucks şubesinde kuruldu

Google 2000 yılında gayrı resmi olarak New York ofisini açmaya karar vermiş. Bunun için bir pazarlama elemanıyla anlaşan Google, ona çalışma yeri olarak da 86. caddedeki Starbucks’ı kullanmasını söylemiş. Bugün New York’ta kendine ait bir ofisi bulunan Google’ın bu ofisinde birkaç bin kişi çalışıyor.

– Gmail ürünü 1 Nisan’da duyuruldu

Ürün lansmanları için seçilen tarihler önemlidir. Başka ürünlerle karşı karşıya gelmemek, en fazla ilgiyi toplamak için tarihler özenle seçilir. Ancak Google, Gmail ürününü pek de mantıklı olmayan bir tarihte duyurmuş: 1 Nisan 2004. Elbette bunun gerçek bir ürün olup olmadığı konusunda insanların kararsızlık yaşadığını tahmin edebiliyorsunuzdur. Neyse ki Gmail’i bugün milyonlar kullanıyor, yani bir şaka değil.

– Google ofisinde ulaşım için bin adet bisiklet bulunuyor

Google’ın Mountain View kampüsünün çevresi yaklaşık 2 mil uzunluğunda olduğundan 2007 yılında bir bisiklet programı başlatılmış. Kampüs içerisinde araba kalabalığı yaratmak istemeyen Google yönetimi, 1000 adet Google renginde bisiklet almış. Bugün de kullanılmaya devam edilen bu bisikletler hiçbir zaman kilitlenmiyor ve isteyen herkes çıkışta aldığı yere bırakmak şartıyla onları kullanabiliyor. Kampüs içerisinde bisikletlerin bakımından sorumlu bir ekip de var.

– Google, YouTube anlaşmasını bir restoranda yaptı

Google, YouTube kurucularıyla görüşmek istediğinde ilk bir cevap almış. Kurucular onları “normalde gitmeyecekleri bir mekanda” buluşmaya davet etmiş. Bunun sebebi aynı anda hem Google hem de Yahoo ile görüşen YouTube ekibinin iki ofise birden gidip gelmek istememesiymiş. Bu yüzden ortak bir mekan olarak bir restoran belirlenmiş ve görüşmeler başlamış. Mozarella sticks eşliğinde 1 hafta kadar süren görüşmelerin ardından YouTube ekibi 1.6 milyar dolar karşılığında Google ile el sıkışmış.

YouTube’u Google’ın almasını sağlayan isim CEO Eric Schmidt olmuş. Kuruculara “Google sınırsız kaynaklarını” vaadeden Schmidt bu sayede akıllarını çelmeyi başarmış. YouTube kurucularından Steven Chen o dönemi “12 ay boyunca ne yapmak istersek serbesttik. Google bütün imkanlarını bize sundu” şeklinde özetliyor.

 

Kaynak: Entrepreneur