Blog

Google da Drone Şirketi Satın Aldı

Google, tıpkı Facebook gibi yüksek irtifa drone’larla yakından ilgileniyor. Google’ın bugün satın aldığını açıkladığı Titan Aerospace adlı şirket, Google’ın Project Loon ile birlikte başlattığı interneti yayma vizyonunun bir parçası olacak.

Son dönemlerde internet firmaları yeni büyüme alanı olarak internetin olmadığı alanları hedef almaya başladı. Zira internetin aktif biçimde kullanıldığı bölgelerde pazar artık doyuma ulaşmış durumda. Eğer internete daha fazla insanın girmesi mümkün olabilirse bu aynı zamanda daha fazla kullanıcı anlamına gelecek.

Google, bu alanda ilk projeyi açıklayan şirket olmuştu. Project Loon, balonlarla interneti gökyüzünden insanlara ulaştırmayı hedefleyen pilot bir projeydi. Ardından Facebook, Connectivity Lab adlı projesiyle benzer bir vizyonu açıklamıştı. Facebook, bu proje için drone’ları kullanacağını da net biçimde açıklamıştı. Bu sebeple şirketin yüksek irtifa drone’ları geliştiren bir şirketi satın alacağı konuşulmaya başlanmıştı. İşte ismi Facebook ile anılan Titan Aerospace, dün Google bünyesine katıldı.

Oldukça yüksek irtifadan uçan, güneş panellerinden güç alan Titan Aerospace’in drone’ları, insansız olarak uçabiliyor ve yakıta ihtiyaç duymadan aylarca havada kalabiliyor. Bu araçların birçok farklı amaç için kullanılması mümkün. Google da bu drone’ları interneti daha fazla kişiye ulaştırmak için kullanacağını açıkladı.

Google’ın Titan Aerospace’e ne kadar ödediği açıklanmadı. Fakat daha önce Facebook’un Titan Aerospace için 60 milyon dolar ödeyeceği konuşulmuştu. Google’ın da bu civarda bir rakam ödediği tahmin ediliyor.