Blog

Girişiminizde Facebook’u Kullanabileceğiniz 5 Yaratıcı Yol

1.       Promosyon kampanyaları

İnsanların Facebook sayfanıza üye olmalarının bir numaralı sebebi, onlara e-posta yolu ile gelen ürün tanıtımları ve özel kampanyaları takip etmektir. Ayda bir kez müşterilerinizin başka yerde bulamayacağı limitli sayıdaki bir ürün için promosyon kampanyası başlatın. Bu kampanya insanların Facebook sayfanızı düzenli olarak ziyaret etmesini sağlayacaktır.

2.       Doğum günleri

Facebook’ta herkesin gördüğü en değerli alan hangisidir? Tabi ki doğum günü alanı… Yıllardır bu alan Facebook’ta hep üst sıralarda yer almakta ve hangi arkadaşlarınızın yakın dönemde doğum günü olduğunu size hatırlatmaktadır. Facebook’taki doğum günü tarihini şirketinizin ürününün lansman tarihine eşleştirebilirsiniz. Ya da şirketiniz için önemli aktivitelerin olduğu tarihte doğum tarihinizi güncelleyerek tüm arkadaşlarınızın haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Bu alanın erişim kapsamı arkadaş sayınızla sınırlı olsa da işe yarayan bir yöntemdir.

3.       Müşterilerin karar vermesine izin vermek

Sosyal medya gerçek anlamda şirketinizi ileriye taşıyabilir. Özellikle de Facebook sosyal ağlar arasında önemli bir paylaşım pazarına sahiptir. Müşterilerinizin geri bildirimlerini dinleyerek, onların pazarlama kampanyalarınızı yönlendirmesine izin verin. Farklı renk ya da tasarımlarda ürününüzün fotoğraflarını paylaşarak hangisinin en iyi olduğunu müşterilerinize sorabilirsiniz. Bu tarz anketler karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

4.       Eğlenceli içerikler paylaşmak

Zaman zaman işinizle doğrudan ilgisi olmayan içerikler paylaşın. Bu içerikler bir üyenizin doğum günü ile ilgili ya da karşılaştığınız eğlenceli bir Youtube videosu olabilir. Bu içerikler şirketinizi daha kişisel ve çekici hale getirecektir.

5.       Özel gruplar oluşturun

Müşterilerinize özel bir Facebook grubu oluşturun ve bu grup yolu ile müşterilerinizin sizinle doğrudan iletişime geçmesini sağlayın. Özel odak grubu müşterilerinizin şirketinizle etkileşimini geliştirecek ve size müşteri geri bildirimleri sunacaktır. Özel bir grup aracılığıyla müşterilerinizin karşılaştığı zorlukları öğrenebilir, şirketinizle ilgili aldığınız kararları yeniden değerlendirebilirsiniz.

 

Kaynak:

10 Creative Strategies for More Effective Facebook Marketing