Blog

Girişimcinin pazarlama hakkında bilmesi gerekenler

Bu yazıyı Burcu Tüzün Edincik yazmıştır.

Girişimcilik oldukça uzun ve yorucu bir yol. Bir girişimcinin sahip olması gereken sayısız özellik var. Ancak, bu yazıda doğuştan sahip olunan özelliklerden değil, sonradan kazanabileceklerinizden bahsedeceğim. Dikkate alır da, kendi tarzınıza uygularsanız umuyorum ki, girişimci ruhunuza bir adım daha katabilirsiniz.

Pek çok girişimde hem çalışan, hem danışman seviyelerinde çalışan biri olarak üzülerek söylemem gereken en büyük sorun: girişimcilerin pazarlama vizyonlarındaki koca delik. Herkes pazarlama bildiğinden (!) bu delikler girişimin ilerleyen seviyelerinde gittikçe büyüyor.

Bir girişimci olarak, başarınızı uzun soluklu tutmak için neler yapmanız ve yapmanız gerektiğine bir göz atmak isterseniz, okumaya devam edin.

Yola Çıkarken Cevaplamanız Gereken 10 Soru

1- vaadiniz nedir? (dürüst olun, bir vaadiniz var değil mi?)
2- ne tür segmentlere sesleneceksiniz? (“herkes” bu sorunun cevabı kesinlikle değil!)
3- potansiyel müşterilerinize nasıl sesleneceksiniz? (google reklamları ile dediğinizi duyar gibi oldum.)
4- Ürününüzün sektörde görülen diğer ürünlerden farkı tam olarak nedir? ( bir farkının olduğunu umarak soruyorum.)
5- mevcut müşterilerinize nasıl çapraz satışlar yapacaksınız? (çapraz satış ve cep payı çalmak gibi terimler için lütfen pazarlamayı bilen biri ile iletişime geçin. )
6- müşteri memnuniyeti için yapılacak uygulamalarınız neler? (“2. defa satın aldıysa memnundur” diye bir strateji yoktur, uydurmayalım lütfen.)
7- İletişim planınız hazır mı? (online reklamlardan ve facebook hesabınızdan bahsetmiyorum.)
8- CRM (yeni ve mevcut müşteriler için) planlarınız hazır mı? (yoksa ilk ve tek hedefiniz mümkün olduğunca üye kazanmak mıydı?)
9- PR faaliyetleri için neler planlıyorsunuz? (Basın bülteni yazmak ve onu dağıtmaktan bahsetmiyorum.)
10- Satış sonrası destek, tam olarak süreçlerinizin neresinde duruyor?

Bu ve bunun gibi yüzlerce soruyu cevaplamadan altyapı kurgulamamalısınız. Çünkü bu cevaplar altyapınızda ciddi değişimler yapmanızı gerektirecek.

Oysa gözlemlerime dayanarak özellikle e-ticaret dünyasında bu gereksinimler hiç düşünülmeden hayata geçirilen siteler yüzünden, pazarlama departmanları teknolojinin nimetlerinden faydalanmak yerine parlak fikirlerini manuel çalışmalarla hayata geçirmek için çırpınarak hayatlarını harcıyorlar.

Kulaklara 13 Küpe

1- Tüm vizyon bir an önce para kazanmaya yönelik olmamalı. Üye kazanımından öteye gitmeyen CRM çalışmaları,kısa vadelidir ve bir yere varmanızı sağlamaz.
2- Eğer “yola bir çıkalım da”,”para kazanalım da” cümleleri ile başlayıp “bakarız”la biten cümlelerden ibaret bir pazarlama mantığı varsa, girişimin uzun soluklu başarıya koşma şansı nerdeyse yok.
3- Pazarlamanın tüm alt alanlarında birer ajans seçip, bu ajansları pazarlamadan anlamayan bir çalışana bağlamayın. İçeride pazarlama bilen birilerinin varlığı şart.
4- Pazarlama, hem satışı, hem de şirket içi diğer dinamik yapıları desteklemek için hep bir adım önden gitmek zorundadır. Pazarlama çalışanlarının taleplerini şımarıklık olarak nitelendirmeyin!
5- Pazarlama departmanını google reklamlarından, facebook sayfa yönetiminden öte görmeyecekseniz, departman kurmayın.
6- İçeriye birilerini almadan önce yaptığınız çalışmaları yazılı olarak not alın. Önceden öğrenilen dersleri tecrübe etmek zorunda kalmasınlar.
7- Pazarlama, verdiğiniz bütçe yönetiminden ötededir. Algı yönetimi, marka kimliği, itibar ve kriz yönetimi alanlarındaki kazanımlarınıza da en az bütçe kadar değer verin.
8- Satış departmanı ile pazarlama departmanını birbirine düşürerek verim alacağınızı düşünmeyin. Birlikte çalışmalarını sağlayın.
9- Oyun alaninı sınırlandırıp, sürekli kurallar koymak pazarlama çalışanları için disiplin sağlamak anlamına gelmez. Yaratıcılığı ve hırsları törpülemeyin.
10- Pazarlamanın başarısı, aynı zamanda markanın ve şirketin de başarısıdır. Bu nedenle şirket içi ve dışı altyapıları kendi öngörünüze göre planlamayın. Konuşun, araştırın ve gerekirse yardım alın.
11- Pazarlamadan gelen geri-bildirimleri dikkate alın. Bu bildirimlerin sonuçları uzun veya kısa vadeli olabilir. Alacağınız önlemler, büyük krizleri çıkmadan önleyebilir.
12- Elbette tanıdıklarınız ve aracılar sayesinde etkinliklere sponsor olma, bazı medyalarda uygun fiyatlara yer alma fırsatları bulabilirsiniz. Ancak bunları direkt kabul etmek yerine, pazarlamanın fikrini almak gereksiz harcamalar yapmamanızı sağlar.
13- Pazarlama, on kişiden oluşan büyük bir ekibe dönüşüyorsa bilin ki bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz. Pazarlama, koloni olarak yaşayan çalışan topluluğu değildir. Doğru bir kurgu ile verimli ve küçük bir ekip, hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Elbette, çıktığınız yolda karşılaşacağınız iyi/kötü gelişmeler pek çok tecrübe kazanmanızı sağlar. Ve saymaya kalkarsak, bu yazının konusu olan 13 öneri ve 10 soruyu bir nefeste 100’e çıkartabilirsiniz. Unutmayın: Önemli olan saymak değil, uygulayabilmek!