Blog

Girişimcilerin sık sık kendilerine sorması gereken yedi soru

Günümüz iş dünyasında girişimler ışık hızında büyüyebildikleri gibi, çok daha hızlı şekilde girişimcilik ekosisteminin dışında da kalabiliyorlar. Kimi harika fikirler başarılı şirketlerin tohumlarını atarken, kimi fikirler de yanlış kararlar ve yetersiz iş planları nedeniyle başarısız oluyor.

Girişiminizin gelişim sürecini ve içerisinde bulunduğu ortamı sürekli olarak gözlemlemeden hedeflerinize erişmeniz olanaksız. Bir girişimci olarak değişimleri takip etmeli, bunları girişiminize uygulamalı ve sürekli ne yaptığınızı bilmeniz gerekir. Kontrolü kaybetmemek için doğru zamanda doğru soruları kendinize sormalısınız.

Bugünü değerlendirin: Neredeyim?

Girişimciler her şeyden önce kendilerine karşı dürüst olmalı. Ancak bu sayede girişimlerinin gelişimine dair sağlıklı bir değerlendirme yapabilirler. Şirketinize dair gerçekçi bir değerlendirme yapabilmek için gelişim sürecini sık sık gözden geçirmek şart.

Uzun ve kısa dönem hedefler: Hedeflerimi gerçekleştirmede neredeyim?

Hedeflerinize ulaşma yolunda kat ettiğiniz yolu sürekli değerlendirerek, hem kendiniz hem de ekip arkadaşlarınız için işleri kolaylaştırırsınız. Başarıları ve başarısızlıkları sürekli takip ederek, bir sonraki adımı daha sağlıklı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Her bir hedefinizi kilometre taşı olarak atayın ve bunları başarmak için sıkı teslim tarihleri belirleyin.

Geçmişten öğrenmek: Neyi doğru, neyi yanlış yaptım?

Geçmiş doğru ve yanlış örneklerle dolu bir kitaptır ve bunu okumak gelecekte karşılaşacağınız zorlukları görece daha kolay aşmanızı mümkün kılar. Geçmişi sık sık değerlendirin fakat yanlışlarınızı takıntı haline getirmeyin. Hatalarınızı kabul edin ve onlardan ders çıkarın. Bu sizi daha iyi bir karar verici haline getirecek.

Özü korumak: Hâlâ ana fikrim çerçevesinde hareket ediyor muyum?

Girişimizi kurduğunuz ilk gün aklınızdaki fikirler ve vizyonunuz zaman içerisinde yıpransın istemiyorsanız, her karar aşamasında bunları hatırlayın ve önceliklerinizi ana fikrinize sadık kalacak şekilde belirleyin. Anlayışınızı şirket kültürü haline getirmeniz ve ekibiniz ile paylaşmanız, girişiminizi başarıya taşıma potansiyeline sahip bir sinerji bile yaratabilir.

İnovasyon: Hâlâ yenilikçi miyim?

Herkesin profesyonel kariyerinin bir bölümünde öyle ya da böyle yıprandığını, yaratıcılığını yitirdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu kesinlikle doğru değil.  Sunduğunuz ürün veya hizmetin üretim sürecinden, servis edilişine ve hatta müşteri hizmetlerine kadar her aşamasının yakın takipçisi olun. Ancak bu şekilde sürekli değişen müşteri ihtiyaçlarına en doğru karşılığı verebilecek yetkinliğin kavuşabilirsiniz. Ürününüzün bir yanı içinize sinmiyor mu? Daha iyi fakat zor ve maliyetli bir ekleme ile mükemmelleştirilebilir mi? Öyleyse ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz…

Her şey karşılıklı: Aldığım kadar veriyor muyum?

Girişimcilik tamamen paylaşımcı olmak, yönlendirmek ve liderlik etmek üzerine kurulu bir sistem. Kendinize sorun, aldığınız kadarını veriyor musunuz? Örneğin sizin için birbirinden yaratıcı fikirleri hayata geçirmek için haftanın beş gününü harcayan ekibinize tek verdiğiniz maaş ise bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir.

Motivasyon: İlk günkü kadar tutkulu muyum?

Tutku, motive kalmak ve girişimleri için ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için girişimlerin en büyük ihtiyacıdır. Ne yapıp, ne edip bunu canlı tutmak gerekir. Motivasyonu yüksek bir girişimci, zor zamanlarda mücadelesine devam edip, hatalarından öğrenme kabiliyetini gösterebilir. Tutkusuz bir girişimcilik salt çileden farksızdır.