Blog

Etohum – Nokia Mobil Girişimci Programı 2011 – 2012

Geçen sene Nokia‘la beraber başlattığımız Mobil Girişimci programımızı 2011 – 2012 dönemi için tekrar başlatıyoruz. Etohum süreci içinde mobil ortamlar için üretilecek tüm uygulama, oyun ve diğer yazılımlarla katılabileceğiniz programa seçim süreci etohum başvurusuyla beraber başlıyor.

Geçen sene 3 girişimci Nokia ve Etohum yöneticilerinin katıldığı bir süreç sonucunda seçilmişti. Alisverisrobotu, Gamester ve Animalwars mobil konuda geliştirdikleri çözüm ve projeleriyle Etohum – Nokia desteğine hak kazanmışlardır.

Etohum – Nokia seçim süreci Ağustos ayı içinde başlıyor, Aralık 2011’e kadar sürüyor. Etohum başvurusu yapan girişimciler arasında mobil çözümleri olan girişimcilerle bire bir görüşmeler yapılıyor. Seçilecek adaylardan bir kısa lüste yapıldıktan sonra Nokia – Etohum seçim ekibine kısa sunumlar yapılmaktadır. Bu sunumlar sonucunda destekleyeceğimiz adayları Ocak sonunda düzenlediğimiz Etohum Girişimcilik Zirvesinde açıklayacağız.

Seçilecek girişimcilere yıl boyunca Nokia’nın teknik desteği, networking, iş geliştirme, tanıtma, geliştirici etkinliklerimizde önceliklendirme olacaktır. Bunların yanı sıra Etohum süreci içinde girişimcilerin yatırım bulması, hukuk, finans, pazarlama ve şirketleşmeleri konusunda yardımcı olunuyor. Bu girişimlere toplamda 60.000 TL lik bir maddi destek süreç içinde sağlanıyor.

1. Bu destek programına destek olmak icin koşullar nedir?
Nokia – Etohum’la beraber mobil projeler destek programında katılmak için etohum seçim sürecine katılmanız yeterlidir. Mobil ortamlar için hazırladığınız bir proje veya internet projenizin cep telefonları için düşündüğünüz çözümleri başvurmanız için yeterli olacaktır.

2. Verilecek desteğin kapsamı nedir? (Maddi, tanıtım, teknik destek, eğitim, ücretsiz test cihazı…)
Etohum süreci içinde verilen tüm desteğin yanı sıra Nokia’nın sağlayacağı teknik destek, eğitim, ücretsiz test cihazı, tanıtım ve maddi katkı olacaktır.

3. Nokia mali destekte bulunacak mı? Bulanacaksa ne kadar para verecek?
Etohum 2010 – 2011’içinde  kendi yatırımcı ağının desteğiyle 250.000 TL’lik bir girişimci sermayesi fonu oluşturmuştur bu toplam tutar 2011 – 2012 döneminde arttırılması planlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Nokia’nın desteğiyle şekillenen bu ilave Etohum – Nokia maddi desteğinin büyüklüğü 60.000 TL ‘dir. Nokia ve Etohum süreç içinde seçecekleri 3 projeye toplamda 60.000 TL ye kadar maddi katkı yapmayı planlamaktadır.

4. Girişimlerle yapılacak olan sözleşme neleri içerecek?
Bu süreç içinde geliştirilecek projelerin ön yatırım haklarını girişimciler öncelikle Nokia ve Etohum yatırımcılarına sunacaklardır. Belirlenecek süre içinde bir yatırım olmazsa kendileri istedikleri finansman yöntemlerini kullanmakta serbest olabileceklerdir.

5. Nokia bu seçeceği projeler dışındaki şirketleri nasıl de başka şekillerde destekleyecek mi?
2011 – 2012 dönemi için proje veya projelere maddi destek vermeyi amaçlamakla birlikte ilgi çekebilecek diğer girişimlere de diğer tüm sayılan destekler verilebilecektir.

6. Seçilen şirketlere destek ne kadar sürecek?
Projeleriye maddi destek almaya hak kazanan girişimler belirlenecek yol planı çerçevesinde ödemelerini alacaklardır. Bu süre karşılıklı toplantılarda belirlenecektir. Maddi desteğin ne amaçla harcanacağı Nokia ve Etohum tarafından kararlaştırılacaktır.

7. Nokia ve etohum şirketlere ortak olacak mı?
Nokia’nın başlangıçtaki beklentisi girişimci ekosistemini büyütmek ve Türkiye’den çıkacak uygulama sayısını arttırmaktır. Başarılı olacak girişimlere global anlamda Nokia’nın programı çerçevesinde ortaklıklar olması beklenmelidir. Etohum kendi süreci içinde başarılı olacak girişimlere kendi melek yatırımcı ağı içinde ve yakında açıklanacak kendi süreci içinde ortaklıklar yapacaktır.

  • Ortaklık olacaksa hangi şirket veya şirketler olarak yapılacak?

Nokia beğendiği projeler kendi süreçlerinden geçerek ortak olabilir. Etohum ise 2011 – 2012 dönemi içinde oluşturduğu etohum fonu, oluşturacağı yeni etohum yapılandırması veya etohum’un yatırımcı ağı çerçevesinde ortaklıklar yapabilir.

  • Ortaklık olursa yüzde kaç ortaklık yapılacak?

Her proje için belirlenecek paylar değişmekle birlikte çoğunluk hissenin girişimci de kalması hedeflenmektedir.

8. Seçilen fikirler şirketleşme aşamasına gelmemişse ne türlü ortalık sözleşmesi yapılacak?
Etohum’a mobil projeleriyle başvuranlar her aşamada olabilirler. Fikir aşamasından uygulama aşamasına gelmiş olan projeler bu kapsama girebilmektedir. Eğer fikirler şirketleşme aşamasına gelmediyseler, girişimcilerle bireysel sözleşmeler imzalanacaktır.

9. Yatırımın yapısı nasıl olacak, şirket joint venture vb?
Girişimcilere sağlanacak maddi destek Etohum ve Nokia tarafından oluşturulacak yürütme ekibi tarafından kontrol edilecek ve belli aşamaları gerçekleştirdikleri taktirde verilecektir.

10. Maddi yatırımlar şirketlerde ne amaçla kullanılabilecek?
Girişimlere sağlanacak maddi destekler, öncelikle girişimcilerin hayatlarını sürdürebilmeleri ve şirketleşmeleri amacıyla kullanılacaktır.

11. Mobil girişimler Nokia telefonları dışında iphone, android vb. uygulamaları olabilecek mi?
Nokia üzerinde çalışan uygulamalar geliştirmeleri istenmektedir. Bunun dışında mobil uygulayıcılar istedikleri platformda geliştirme yapmakta özgürdürler.

12. Daha önce uygulamaya geçmiş olan mobil uygulamalar başvuru sürecinde kabul edilecek mi?
Daha önce başka platformlarda geliştirilmiş uygulamaları Nokia alt yapısına uygun hale getirecek projelerde bu programa başvurabilirler.

Konuyla ilgili sorunuz varsa lütfen bize iletin