Yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeridir.

Başvuru yapanlar arasından seçilecek uygun 40 girişim, girişimlerini Etohum Yatırımcı Kulübüne sunacaklardır. Seçilen girişimciler Startup Turkey‘de yer alabilecek, iş planlarını hazırlarken koçluk ve yönlendirme yapılacak, hazırladıkları iş planlarını bireysel, kurumsal yatırımcı ve şirketlere sunmaları sağlanacaktır. Girişimcilere ofis yeri, danışmanlık ve diğer birçok hizmet sunulacaktır.

İnternet konusunda yeni iş fikri olan henüz şirketini kurmamış, iş fikrini gerçekleştirmek için şirketini kurmak üzere olan, internet şirketini / girişimini kurmuş, sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer desteğe ihtiyacı olan herkes Etohum’a başvuru yapabilir.

Her sene Şubat ayından Aralık ayına kadar devam edecek olan süreçte, yeni ekonomi girişimcisi olmak isteyenlere yeni işe başlama bilgisi, uygun girişimcilik ortamının sağlanması ve iş planlarının yatırımcı olabilecek şirket, kişi, yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi için uygun ortam sağlanması amaçlanmaktadır.

Etohum ne değildir?

Girişimcilik konusunda bir çok yarışma düzenlenmektedir, ancak Etohum bir yarışma değildir. İnternet konusunda bilgisi, fikri olan girişimci adaylarını bilgilendirmek, yönlendirmek, onları doğru iş ağları ile tanıştırabilmek ve kurmayı düşündükleri internet şirketini hayata geçirme sırasında onlara yol göstermek amacı ile faaliyet gösterecektir.

Biz sizin fikrinizle ilgilenmiyoruz. Girişimci özellikleri taşıyıp taşımadığınız, bir projeyi yapıp yapamayacağınız bizim için çok daha önemli. Bu bakımdan başvuru yaparken kesinlikle sizin internet fikrinizi öğrenmek istemiyoruz. Sizin yeni ekonomi konusunda bilgi/fikir sahibi olmanız, girişimcilik konusundaki arzunuz çok daha önem taşıyor.

Size para ödülü vaat etmiyoruz. İnternet girişiminizi kurarken sizin de çok büyük maddi ihtiyaçlarınız olacağını düşünmüyoruz. İlerleyen aşamalarınız için size sermaye verecek, yatırım yapacak iş ağı ile bir araya gelmenin çok daha kritik olacağını düşünüyoruz. İnternet girişiminde doğru kaynakların: insan gücü, yaratıcılık, enerji ve süreklilik olduğunu düşünüyoruz. Doğru yönlendirme, eğitim, iş çevresi ve internet topluluğu ile ilişkiler, hayal ettiğiniz şirketi kurmaya veya başarıya ulaştırmaya daha çok yardımcı olacaktır.

Etohum nasıl?

Etohum projesi 2008 yazında başlamıştır. Nisan 2008’de düzenlenen E-fikrim yarışmasının tüm taraflara daha faydalı olabilecek daha geliştirilmiş bir modelidir. 2008 Eylül ayından itibaren Ocak 2009’a kadar üniversitelerde, şirketlerde ve diğer ortamlarda panel, forum ve diğer toplantılar düzenlenmiş, internet girişimciliği hakkında bilinçlendirme sağlanmıştır. Ocak 2009’da 15 Etohum girişimcisi açıklanmış, girişimcilerle beraber Şubat ayında girişimcilik kampı düzenlenmiş ve daha sonra şirketlerle beraber çalışılmaya devam edilmiştir. 2010 yılında seçilen girişimciler yatırımcılarıyla buluşmaya başlamış ve bir kısmı melek yatırım almışlardır. 2011 yılında Etohum yatırımcı kulübü ve Nokia – Etohum desteğiyle beraber bazı girişimcilere yatırım yapılmıştır.

Etohum 3 ana bölümden oluşur:

Girişimci seçim ve yatırım süreci: Tüm yıl içinde Etohum girişimcisi olmak için başvuru yapılabilmektedir. Her Aralık ayında başvurular sonlanır. Seçilecek girişimcilerle beraber yatırımcılara / Etohum Yatırımcı Kulübüne sunum yapmadan eğitim verilir ve beraber çalışılır. Seçilen girişimciler yatırımcılara / Etohum Yatırımcı Kulübüne 5 dakikalık sunum yaparlar. Bu sunumlar sonrasında yatırım yapabilmek için bazı girişimcilerle daha detaylı görüşme kararı ortaya çıkabilir. Seçilen 15 Etohum Girişimcisi her Ocak ayı sonunda açıklanır.

Seçilen 40 girişim ve onları oluşturan girişimciler, Şubat ayında Startup Turkey’e davet edilirler. İş planından, proje yönetimine ve sunum yöntemlerine kadar birçok konuda verilecek bilgilendirmeden sonra, kurmak istedikleri şirketin iş planlarını ve / veya internet sayfalarını hazırlama aşamasında da koçluk ve yönlendirme devam eder.

Türkiye’deki başarılı şirket kurucuları ve diğer konularda başarılı profesyoneller davet edilerek teorik bilgilendirmenin yanı sıra pratik uygulamalar ve tecrübelerin anlatılması sağlanır. Bu süre içinde bu kampa katılacak adaylarla firma sahipleri, profesyoneller ve eğitimcilerle kahvaltılar, yemekler vb ortamlarda iletişim kurma, sosyal bağlantı şansları olur.

Bir yıl içinde girişimcilerle beraber çalışılarak hazırlanacak iş planları Etohum Yatırım Kulübüne, yatırımcılara, Etohum projesine katılan şirketlere sunulur. Şubat ayındaki kampa katılan kişisel / kurumsal yatırımcılar, girişimcilerle iletişime devam edebilecek, koçluk yapabileceklerdir. Bu süreç içinde toplantılar devam edecek, ekiplerin girişimcilerin gelişimleri takip edilir. Yatırım yapılan ve yapılması muhtemel Etohum 40 girişimine ihtiyaçlarına bağlı olarak Etohum Garaj’da başlangıç yeri verilebilir.

Toplantılar: Yıl içinde 2 haftada bir Etohum kafe toplantıları düzenlenir. Bu toplantılar Perşembe günleri, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakalarında yapılır. Bu toplantılara konusunda uzman girişmciler ve profesyoneller davet edilir, tecrübeleri dinlenir. Ocak ayının son haftası Cumartesi günü Etohum Girişimcilik Zirvesi düzenlenir. Seçilen girişimciler Şubat ayında 4-5 gün sürecek olan Startup Turkey etkinliğine davet edilir. Tüm toplantılar ağın ve girişimcilerin birbirleriyle tanışmasını, iletişim kurmasını amaçlar.

Dokümantasyon: Tüm toplantılar, etkinlikler, zirve ve kamplar sosyal medyada, Etohum blogunda ve diğer sitelerde yazılır. Bunun yanı sıra bir çok toplantı canlı olarak Etohumtv’den yayınlanır, daha sonra istenilen zamanda seyredilmek üzere tüm konuşmalar arşivlenir, video, sunum, fotoğraflar internet üzerinde paylaşılır.

Etohum adımları

1. Yeni ekonomi konusunda bilgisi, fikri olan adaylar Etohum başvuru formunu doldururlar.
2. Girişimcilerin başvurusu sırasında yeni ekonomi konusunda düşüncelerini anlamaya yönelik sorular sorulur.
3. Kişisel ve takım halinde başvurular yapabilirler.
4. Başvuruda bulunan adaylarla karşılıklı görüşmeler yapılarak, e-posta, video konferans, telefon aracılığıyla 40 girişim seçilir.
5. Etohum 40 girişimine kısa sunum ve yatırımcıların beklentileri eğitimi verilir.
6. Etohum 40 girişimi Ocak ayı içinde Etohum Yatırımcı Kulubüne & Seçim ekibine 5 dakikalık sunumlarını yaparlar.
7. Etohum 15 girişimi Ocak ayının sonunda Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde açıklanır.
8. Seçilen aday girişimciler Şubat ayında Startup Turkey‘e katılırlar, yatırımcılarla bu süreç içinde de bir araya gelirler.
9. Etohum 40 girişimleri içinden, Etohum Yatırımcı Kulübü tarafından yatırım yapılmış olanlar veya yatırım yapılabilecekler Etohum garaj’dan faydalanabilirler.
10. Ocak ayında Etohum girişimleri açıklandıktan sonra sermayedarlar, yatırımcılar istedikleri projelere destek olabilir, yatırım yapabilirler.

Etohum neden?

1. Yatırımcılarla girişimcileri bir araya getirecek bir pazar yeri oluşturulması
2. Yeni ekonomi girişimcilerine yönlendirici koçluk ve gerekli bilgilendirmenin verilmesi
3. İnternet pazarında yaratıcı, enerjik, bilgili, yetenekli insan kaynağı havuzunun oluşturulması
4. Yeni internet girişimlerini destekleyici iş ortamı kültürünün oluşturulması

16 Responses

  1. Geri bildirim: Etohum « Literal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir