Etohum Girişim Sermayesi
Fikir aşamasından bir iş haline gelene kadar bir girişimin bir çok ihtiyaçları oluyor. Geçen senelerde doğrudan sermaye dışında diğer tüm destekleri kısıtlı kaynaklar çerçevesinde sayılı girişimciye destek olmaya vermeye çalıştık.

Başarılı bir girişimi matematiksel bir fonksiyona benzetirsek bir çok değişken vardır. Fikir bunların sadece bir tanesidir ve muhtemelen katsayısı düşük. Ancak, bir fikrin hayata geçirilmesi ve sürdürülebilir bir şirket haline getirilmesi için bundan daha fazlasına gereksinim vardır. Sadece arama motorlarına bile girecek olsanız binlerce iş fikrini bulabiliriz. Bu aşamada farklılığı yaratanın girişimciler veya girişimi oluşturan ekip olduğunu düşünüyorumz.

Girişim fonksiyonunun diğer değişkenlerinden birisi de başlangıçtaki sermaye ve onu girişimi destekleyenler yatırımcılar olduğunu düşünüyorumz. Her yıl bir adım daha ileriye gitmeye çalıştığımız etohum’da 2010 – 2011 dönemi içinde melek yatırımcıların katılıdğı bir küçük girişim sermayesi desteği fonu oluşturduk. Toplam büyüklüğü 170.000 USD (yaklaşık 250.000 TL) olan bu miktarı etohum süreci içinden gelecek şirketlere yatırım yapmayı planlıyoruz. Ülkemizdeki girişim potansiyeli göz önüne alındığında belki miktar çok büyük değil ama küçük bir adımla başlamak çok faydalı olacak diye düşünüyoruz. Miktardan daha önemli olan bu fonun katılımcılarının Türkiye’nin önde gelen başarılı internet girişimcileri olmalarıdır. Dolayısıyla yatırım miktarının yanı sıra seçilen şirket veya şirketlere sadece para değil önemli bir bilgi ve tecrübe birikimininde yatırılacağını düşünüyorumz.

Etohum başvuru süreci daha önce açıkladığımız tarihlerde açık olacaktır. Bu zaman dilimi içinde adayların formlarını detaylı olarak okuyup bir kısmıyla yüzyüze toplantılar yapacağız. Başvuran herkesin girişiminin değerli olduğunu hiç birisinin reddedilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir girişimin başarılı olup olmayacağını en iyi tahmin edilebilecek yine onu başlatan ekip veya kişiden başka kimse bilemez değildir. Biz etohum’u oluşturan sistematik içinde yatırım yapabileceğimiz veya başarılı olacağına inandığımız kendi seçimlerimizi yapıyoruz. Dolayısıyla ne bizim seçtiklerimizin başarılı olacağı ne de seçmediklerimizin başarısız olacaklarını söyleyebiliriz.

Özet olarak süreç nasıl işleyecek; 31 Aralık 2010’a kadar yapılan başvurulardan kısa bir liste çıkartacağız ve bu adaylar 15 – 16 Ocak tarihlerinde sunumlarını yapacaklar ve ilk 15’i seçeceğiz. Seçilen 15 girişimi 29 Ocak 2011 tarihinde açıklayacağız. Şubat ayında bu arkadaşlarla beraber etohum kampı düzenleyeceğiz ve sonrasında yatırımı hangi girişim ve girişimlere yapacağımızı Mart – Haziran ayları arasında açıklayacağız.

Etohum Girişim Sermayesi Seçim Kurulu Türkiye’nin önde gelen başarılı İnternet girişimcilerinden oluşuyor. etohum Girişim Sermayesi desteğini seçecek ekip şu kişilerden oluşuyor; Gittigidiyor.com kurucuları Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı, Yemeksepeti.com’un kurucuları Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş, Mynet.com kurucusu Emre Kurttepeli, Nokta.com’un kurucuları Tümay Asena ve Burçin Didinedin, Mackolik.com’un kurucuları Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar, Uzmantv’in kurucusu Ersan Özer, Markafoni.com’un kurucusu Sina Afra, Reklamz’nin kurucusu Orkun Tekin, Yonja.com’un kurucusu Kerim Baran, Cimri.com’un kurucusu Aydonat Atasever, Youth Republic’in kurucularından Kerim Türe, Inventram danışmanlarından Dr. Haluk Elçi, İnternet sektöründe kariyerini yurtdışında sürdüren Ari Keşişoğlu ve etohum.com kurucusu Burak Büyükdemir.

Konuyla ilgili sorunuz varsa lütfen bize iletin

15 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir