Blog

Etohum başvuruları başlıyor

Bu yıl etohum süreci 27 Ağustos’ta başlıyor. Başvurular Ağustos – Aralık ayları arasında sürecek. “İlk gelen ilk çıkar – FIFO” * prensibiyle başvuruları değerlendirmeye başlayacağız. Başvuru kriterleri hiç değişmedi. Bunun yanı sıra milyon dolarlık bir fikriniz olduğuna inanıyorsanız başvuru yapmadan önce lütfen okuyunuz. Unutmayın Etohum’da fikirlerden daha çok insanların değerli olduğuna inanıyoruz. Bunun yanı sıra başvurunuz sırasında fikrinizle ilgilenmiyoruz.

Bu yıl “girişimcilik kampı” nı etohum adayı olmayan girişimcilere de sunacağız.  2009 Ekim, Kasım ve Aralık, 2010 Mart Nisan olarak planladığımız kamplar haftasonu bir gün sürecek. Tecrübeli girişimcileri dinlediğimiz gibi, iş planı, sunum ve yatırımcılar konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Bu kamplara basvurmak için formları etohum gruplarından ve siteden duyuracağız.

Etohum kafe buluşmaları devam edecek. Bu yıl sadece internet şirketlerini değil, tecrübeli, başarılı internet sektörü dışından da girişimci ve yatırımcıları sohbetlerimize konuşmacı olarak çağıracağız.

Yeni dönemde 2 toplantımızı yazılımcı, tasarımcı ve iş geliştirici buluşmasına ayıracağız. Böylece fikri olanla yazılım ve tasarım yapabilenler birbirleriyle ekip kurabilecekler ve yeni işbirlikleri doğabilecek. Bunun yanı sıra bir toplantımızı “speeddating” tarzında hızlı tanışma etkinliği şeklinde planlıyoruz.

Televidyon‘la beraber işbirliğimiz devam edecek etohum.tv televidyon içinde kafe toplantılarını ve diğer etkinlikleri gelemeyenler için yayınlayacak.

Üniversite kulüpleriyle beraber sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde “Okurken işini kurmak” konulu panellerimize devam edeceğiz.

Tüm bunların yanı sıra “Incubation Center – Kuluçka Merkezi” konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda gelişmeleri en yakın süre içinde paylaşacağız.

Geçen yıl etohum şirketlerinin gelişmelerini izlemeye ve onlara destek olmaya devam edeceğiz. 2009 yılında Etohum’a dahil olan internet şirketlerinden bir tanesi melek yatırımcısını buldu. Bunun yanı sıra etohum sürecine henüz girmemiş fakat 2010 için aday olabilecek 2 girişimci ekibe de yatırım yapıldı.

Başvurularınız önemli ancak etohum toplantılarında yüz yüze tanışmak, sosyal ağınızı genişletmek de atlanmaması gereken noktalardan . Toplantılarda bir anda yatırımcınızla tanışabilir, projeniz için ortak bulabilir veya şiketiniz için iyi elemanlarla tanışabilirsiniz.

Toplantıları takip etmek, etohum’dan haberdar olmak için google eposta grubuna veya facebook grubuna‘a veya twitter‘a veya friendfeed‘e üye olmayı unutmayın

Planlanan takvim

 • Eylül 2009 – 31 Aralık 2009 tarihleri arasında başvuruda bulunan girişimcilerle bire bir görüşmelerin yapılması ve uygun adayların belirlenmesi. (Başvuru süreci 31 Aralık tarihinde sona erecektir.)
 • Ekim 2009 – Ocak 2010 tarihleri arasında başta üniversiteler olmak üzere eğitim kurumlarında ve merkezi mekânlarda etohum toplantılarının düzenlenmesi, üniversite kulüpleriyle işbirliğine gidilerek internet girişimciliği panellerinin düzenlenmesi.
 • 24 Eylül 2009’dan itibaren iki haftada bir gerçekleştirilen etohum Kafe Buluşmaları’nın düzenlenmesi.
 • 2009’un Ekim, Kasım ve Aralık aylarında etohum Hafta Sonu Girişimcilik Kampları’nın düzenlenmesi.
 • 30 Ocak 2010’da “yatırım yapılabilecek internet girişimci”lerinin seçilmesi.
 • Şubat 2010’da yatırım yapılabilecek internet girişimcileri için İnternet Girişimciliği Kampı’nın düzenlenmesi.
 • Şubat – Nisan 2010 tarihleri arasında girişimcilere iş planı ve internet sitesi hazırlamak konusunda koçluk hizmetinin verilmesi.
 • Mart – Mayıs 2010 tarihleri arasında başta üniversiteler olmak üzere eğitim kurumlarında ve merkezi mekânlarda etohum toplantılarının düzenlenmesi, üniversite kulüpleriyle işbirliğine gidilerek internet girişimciliği panellerinin düzenlenmesi.
 • 2010 yılının Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında etohum Kafe Buluşmaları’nın düzenlenmesi.
 • 2010 yılının Mart ve Nisan aylarında etohum Hafta Sonu Girişimcilik Kampları’nın düzenlenmesi.
 • 21-22 Mayıs 2010 tarihlerinde yatırımcı ve girişimcilerin bir araya getirilerek girişimci sunumlarının gerçekleştirilmesi.
 • Mayıs – Haziran 2010 ‘etohum’lama ve ortaklık süreclerinin yürütülmesi.

* Yukarıdan Not: Basvurularınızı ne kadar önce tamamlarsanız sizinle tanışmamız ve görüşmemiz o kadar kolay olacaktır. Sadece başvuru formunu doldurmakla kalmayın etohum toplantılarına katılın ve kendinizi tanıtın. Eğer başvurunuzu 31 Aralık’a bırakırsanız sizlerle tanışmamız, sizi anlamamız için çok az zaman kalacaktır. Unutmayın etohum’da fikirden çok insanlara inanıyoruz. Bu sebeple girişimci olun ve kendinizi bu toplulukla tanıştırın. FIFO; First In First Out