Blog

Duellog.com: Sosyal spor ağı

Yer: İstanbul

Tarih: 05/11/2009

Konuşmacılar: Osman Faruk Küçükerdem

Şirket: Duellog.com

Konu:  Duellog.com: Sosyal spor ağı
ATİLLABu yazı Atilla Oğuzhan Durgun tarafından kaleme alınmıştır.

Duellog, insanların arkadaşlarıyla halı saha, basketbol, tenis, masa tenisi, tenis gibi spor dallarında maç organize ederek eğlenmelerini sağlayan niş bir sosyal ağ.

Proje kurucusu olan ve Yeditepe Üniversitesi 3.sınıfta okuyan Osman Faruk Küçükerden’in okula 1 yıl ara verip tamamen bu projeyle ilgilenmesi ve çekirdek ekibi kurarak işi geliştirmesiyle bu güne gelmiş.

Osman F. Küçükerden projenin iş yönetimi tarafını yönetiyor. Yazılım tarafında ise Osman’ın bir ay önce yemekte tanıştığı ve bu benim ekibim olsa dediği Harun isimli bir arkadaşı var. Kurucu çekirdek ekip şu anda Osman, Harun ve yine yazılımcı olan Akın’dan oluşuyor.

Düellog insanların spor etrafında eğlenmelerini ve sosyalleşmelerini sağlıyor. Burada duellog ekibinin yapmaya çalıştığı 2 nokta var.

Halı saha ve diğer 25 rakipli spor dallarında tutkun kitleyi, organize ettikleri maçtan sonra skorları, resimleri, videolarını duellog.com’a yükleyerek maçın üzerinde yorumlar yapmalarını sağlayarak büyüleyen bir yönü var duellogun. Ve duellogta arşivlenen bu skorlar sayesinde, geçmiş performansları görerek rakiplerin seçilmesine olanak tanınıyor.

Maç yapmak isteyen ama rakip bulmaya vakti olmayan iş güçten dolayı maç için fazla uygun çevresi olmayanların da kendilerine rakip bulabildikleri bir platform.

Duellog aslında bir tür spor dating sitesi. Gelir modeli kullanıcıların googlemaplerden tesisleri bularak, kendilerine yakın ve uygun olan duellogla anlaşmalı tesislerden rezervasyon yapmalarını ve rezervasyondan komisyon almak üzerine kurulu. Komisyon tabii ki tesisten alınacak. Kullanıcı zamanla kampanyalar dahilinde daha ucuz tesis ücreti imkanına bile sahip olacak.

Tabi rezervasyon için tesislerle bir entegrasyon gerekiyor. Tesislerin duellogta bir sayfaları olacak.

Şu anda rezervasyon sistemi oturmuş durumda.Sadece halı saha değil, paintball, tenis courtları var. Bunların dışında Club Sporium vb. gibi abonelik sistemiyle çalışan tesisler için aboneliklerini satabilecekleri sayfaları olacak. Kendi sayfaları üzerinden kampanyalarını, turnuvalarını, abonelik satışlarını kullanıcıları ile etkileşime geçerek satabilecekler.

Duellog her türlü web 2.0 etkileşimini kullanıcı ve müşterisi olacak kitleye sunacak. Rakip olarak rakipbul.com ekibi de çok güzel işler yapıyor.Fakat Osman F. Küçükerden rakipbulun bazı özelliklerinden feragat etmezlerse tüm Türkiye’ye yayılamayacak bir sistem olduğunu düşünüyor

Osman F. Küçükerdem kimdir? – Kurucu Ortak, Proje Yöneticisi
2005 yılında Yeditepe Üniversitesi Burslu Matematik Bölümünü kazanarak İstanbul’a geldi. Ekim 2006 ‘da Microsoft MCSE+M+S eğitimini tamamladı. 2006 yılından bu yana İmkb ve diğer para piyasaları üzerine yaptığı araştırmalar ve eğitimlerle kendisini finans alanında geliştirdi. Halen İmkb ’de yatırımlarına aktif olarak devam etmektedir. İş hayatına Mayıs 2007’de Progroup Uluslararası Danışmanlık firmasında pazarlama departmanında başladı. Burada eğitim pazarlaması ve şirket içi verimliliği artırma gibi alanlarda yaratıcı fikirler geliştirerek uygulanmasına öncülük etti. İnovasyon takımını kurmakla görevlendirildi. Buradaki pazarlama alanındaki iş tecrübesinden sonra Şubat 2008’de Targeted İletişim Danışmanlığı firmasında “event marketing” alanında çalışmaya başladı. Burada da halkla ilişkiler alanında özellikle etkinlik organizasyonu, kurum içi pr ve kurumsal pr alanında bilgi ve tecrübe sahibi oldu. 2008 ‘den bu yana duellog.com projesinde birlikte çalıştığı Akın Günel ile birlikte Mart 2009 ‘da Lunapark Medya İnternet Teknolojileri A.Ş’yi kurdu. Halen Yeditepe Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Osman F. Küçükerdem bazı gençlik projelerinde gönüllü olarak organizyonlarda görev alıp, üniversitenin Sosyal Destek Kulübü Başkanlığını da yürütmektedir.


tara0002Bu yazı Ahmet Emre Kırğıl tarafından videonun metine çevirlmiş halidir.

Burak: Etohum tv’ye hoşgeldiniz.Bu gün yanımda Düellog.com’un kurucusu Osman var.

Osman: Merhabalar.

Burak: Hoşgeldin Osman.

Osman: Hoşbulduk hocam.

Burak: Neler yapıyorsunuz?

Osman: Neler yapıyoruz?BU sıralar kullanıcı tarafını bitirdik

Burak: Düellog ne yapıyor? Onu açıkla.

Osman: Ama siz neler yapıyorsunuz deyince şimdi.Düellog insanların arkadaşlarıyla halı saha basketbol,tenis,masa tenisi gibi spor dallarında maç organize ederek eğlenmelerini sağlayan sosyal ağ yani. Yaptığımız bu aslında

Burak: Peki spor üzerine bir sosyal ağ yaptınız yani

Osman: Evet.

Burak: Ne kadar zamandır çalışıyorsun?

Osman: Benim kendi başıma yola çıkmam 2 yıl aldı ama ekip olarak yani hemen çıktım hemen tek başıma çıktım bu zaman içerisinde

Burak: Nerede okuyorsun sen şimdi?

Osman: Hocam arka arkaya soruyorsunuz.Ben “Yedi Tepe Üni.”hala burslu olarak matematik okuyorum.3.sınıf öğrencisiyim. Projeye çıktım yani başlarken okuluma 1 sene ara vermek durumunda kaldım.Bunu çünkü o zaman gerekli görüyordum açıkcası. o 1 senede ben hani bu ekibin kurulması o ilk ay ayağa kalkma sürecinde yoğun çaba harcadım ve o sırada çekirdek ekip kuruldu.

Burak: Sırf bunu için mi ara verdin?

Osman: Evet aslında öyle yani ,yani sırf değil o tabi.Açıkcası ben ondan önceside var biraz okuldan öncesi.Ben matematik oraya severek gelmiştim ama daha sonra hani iş tecrübem ,ondan önce bir danışmanlık firmasında çalışırken edindiğim tecrübe şeyinde pazarlamaya daha yatkın olduğumu anladım. İşletme yani pazarlama tarafında olmak istedim.Projeyede baktığım zaman hani ben projenin sonuşta yazılımını hala şey olarak bilgim yok oturupta kod yazmıyorum.Projenin busines tarafındayım.Baktığım zaman bu beni gerçekten büyüledi.özelliklede büyüleyen tarafı hani o zaman için gerçekten yeni bir proje olmasıy ve yenilik içermesiydi.

Burak: Peki kim ile kurdun?

Osman: Kİmle kurduk o zaman ilk yani henüz mahallede top koşturduğum arkadaşlarım felan değil hiç tanımıyordum.1 ay önce yemekte tanıştığımzı bir arkadaş vardı o zaman hani ben dedim. Keşke benim ekibim bu olsaydı.

Burak: Yazılımcı?

Osman: Aynen öyle.İlk tanıştığım Harun arkadaşımı şey yapıyorum.Yemek tanıştık.1 ay önce böyle o zaman hani çok şey yaptım tavsiyelerde bulundum. Kendiside “Yedi Tepenin” bilgi işleminde çalışıyordu.

Burak: Oda ekibin içerisinde şuan?

Osman: Ekibin içerisinde.İlk onunla çıktık biz.1 ay sonra bir gece 6 saat konuşmadan sonra dedi tamam ben bu işte varım. Ondan sonra başladık.Haftasında onun yeterli oluyacağını gördün çünkü zaten kendi mevcut yoğulluğu vardı.İşte NBA ve aynı zamanda çalışıyordu.Onun yine bizim “Yedi Tepeden” mezun bilgisayar mühendisliğinden mezun o zaman mezun olmasına 1 dönem vardı.Akınla biz birlikte şey yaptık.2 yazılımcı ve ben

Burak: 3 kişisiniz şuan?

Osman: 3 kişi olarak.Hayır şuanda değil.3 kişi olarak başladık.Şuanda 5 kişiyiz.

Burak: 5 tane ortak var.

Osman: Hayır.Ortak değil kurucu ekip 3 kişi yani Akın ,Harun ve ben

Burak: Peki.Düellog şimdi ne yapıyor?Bize bir anlatır mısın?

Osman: Düellog dediğim gibi insanların spor etrafında eğlenmelerini ve sosyalleşmelerini sağlıyor.Ama burada aslında 2 tane nokta var.Yani 1 hani gerçektende ekibi olan hani her zaman işte gidiyor haftadan haftasına maç yapan 1 tutkun kitle var.Bu kitleye biz hani

Burak: Halı saha

Osman: Halı saha olsun diğer yaklaşık 25 tane rakip spor dallarından bahsediyoruz biz burada.Sadece halı saha değil,işte tenis.Ama ortak özellikleri rakipli olamaları yani şey olarak.Bizim dediğimiz gibi bu tutkun kitleyi maçtan önce hani organize ettikleri sahaları filan var.Biz bu insanları maçtan sonraki etkinliklerle etkiliyoruz.Adam maçını orda organize ettikten sonra çıkıp işte maçın skorlarını görerek,işte resimlerini videolarını yükleyerek maçın üzerine yorum yaparak bir yerden sonra arşivleniyor.Yaptıkca maçları arşivleniyor ve ondan sonra artık rakipler seçerken geçmiş maçtaki performanslarına göre seçiliyorlar.Bu kitleyi çünkü bu kitle tutkun hani maç orda olsun ve bitsin gibi değil yani. Ondan sonrada muhabbetini yapım kaç gol attım böyle bir durum var.Ondan dolayı biz onlara o ihtiyacı veriyoruz.Bide arkadaş çevresi kısıtlı olan işte maç yapmak istiyor adam boş zamanı var ama mesela “Yedi Tepe üni.”okuyor mesela fazla çevresi yok. Biz o insanada rakip bulmaya çalışıyoruz.

Burak: Nereden para kazanıcaksınız siz peki?giriş paralı mı olcucak?

Osman: Kullanıclıra tarafından tamamen ücretsiz oluck sistem.Bizim iş modelimiz aslında baya çeşitli.Hani biz yola çıkarkende

Burak: Dinliyelim sende onları

Osman: Sadece 10 dakika o sürer o kadardır.Yola çıkarken onu az çok kestiriyorduk ama 1 yıldan sonra artık adam akıllı düşünüp sizinde zorlamalarınızla filan pazar neydi filan diye.Ondan sonra başladık.Bizim ilk iş modelimiz hani burda insanları birleştiricez diyorduk.Bir tür spor dating aslında bu birleşen insanların aynı zamanda googlemap kullanıyoruz arka tarafta işte onlar üzrindeki tesisleri görüp yakın çevrelerindeki tesislere kara verip eğer bu tesisler bizim anlaşmalı tesislerimizse anlaşamalara giricem birazdan çünkü iş modelimizi oluşturuyor.Onların rezervasyon yapanlarda boş zamanları görebiliyorlar ve online olarak direk rezervasyon yapabiliyorlar.Biz tesislere gönderdiğimiz kullanıcılar üzerinde onların maç ücretinin %10 kadarını biz alıcaz.

Burak: Kimden? Kullanıcıdan mı?

Osman: Kullanıclardan değil asla.Kullanıcı normal fiyatını ödüyecek hata biz o tesislerle kampanya yaptıkça daha düşüklerini ödüyecekler

Burak: Peki rezervasyon için ordaki spor tesisleriyle bir bağlantı entagrasyon gerekiryor mu?

Osman: Evet.Kesinlikle gerekiyor.

Burak: Yaptınız mı hiç?

Osman: Evet biz şuan projemiz alfa aşamasında betaya çıkmadı ki zaten ordaki alt yapıyı kuruyoruz.Kullanıcı tarafı bitti,tesislerin sisteme dahil edilme şeylerini yapıyoruz.Ondan öncede ben 10 tane kadar tesisle görüşmeye gittim.

Burak: Ne dediler?

Osman: Oranın prototifini çıkardık işte şöyle bir şey yapmayı düşünüyoruz.Bizim onlara sunduğumuz şey çok kapsamlı onların o bütün rezervasyon olayı online tek bir ekrandan

Burak: Rezervasyon ekranları yok mu şuanda?

Osman: Hayır ,öyle bir şey hiç yok.Odaya girdiğiniz zaman böyle şeyleri var defterleri filan var böyle

Burak: Bilgisayarları var mı?İnternet bağlımı?

Osman: Var kesinlik evet.

Burak: 10’nununda varmıydı?

Osman: Hayır onununda yoktu tabiki

Burak: Peki onlara bir maliyet getirecek bu bilgisayar ve laptop almaları ,internete bağlanmaları gerekçek

Osman: orayı biz şey yapmıyoruz hani abonelerimize inşallah o zamanlarda gelir ama şuanda öyle bir şeyimiz yok.Biz şuanda sadece halı saha olarak düşünürsek 2006 daki hani futbol federasyonu sunduğu veriye göre hani yaklaşık türkiye genelinde 12 bin tane halı saha var.Bunların 3 bini sadece İstanbul’da

Burak: Ankara’da

Osman: Ankara’dakini şey yapma şuan bir yazıdan aldım bunu Ankara’dakinş vermiyordu orda

Burak: Bilmiyorsun Ankara’dakini

Osman: Yok Ankara’dakini bilmiyorum.Yine buldunuz beni.Şey diyecem oradaki 3 bin tanenin 500 tanesini aşağı yukarı en azından bilgisayarlı olduğunu düşünüyoruz.Bu 10 tanenin 8 tanesi

Burak: Nasıl düşünüyorsunuz?Bir araştırma var mı?

Osman: Şöyle bir genele vuralım 10 tanesine kabataslak gittim

Burak: Kaç tanesinde bilgisayr vardı?

Osman: 8 tanesinde vardı.Öyle genele vuruyorum ki daha kötümser bir tahmin yaptım yani

Burak: 3binin %80’i 500 etmez.

Osman: Daha kötümser bir tahmin yaptım hani ben biraz daha şey olım

Burak: Peki

Osman: Orda işte ben adamlar işte normal kağıda programlar saatler felan var ve klasörlüyorlar onların hepsini atmıyorlar klasör klasör tutuyorlar

Burak: Neden öyel bir iş tutmaları mı gerekli?

Osman: Yani yok gerekli şey yani denetlemden geldikleri zaman olabilirde.Ama klasör klasör böyle şey gibi tutuyorlar ve camların ön tarafı böyle stikırlarla dolu heryer böyle stikırla felan dolu işte üstlerinde rezervasyon felna yapıyor işte cezalılar kara listeye düşenler takım arıyanlar kaleci arıyanlar bir sürü şey var yani orada.Onların hepsi kağıt yumağı gibi orası biz onların hepsini tek bir ekranda topluyoruz.

Burak: Anlattın hoşlarına gitti mi proje?

Osman: Ben anlatmadan onlar beni kesip keşke şöyle olsa dediki.Bizim şöyle olsa dedikleri kısımları yapmıştı onlara anlatıcaktım.Adamlar hayal ediyorlar kafaları

Burak: Para vericekler mi?

Osman: Bizim istediklerimiz zaten onlardan çok uçuk şeyler değil.Sen diyo bana kullancı gönderiyosun zaten diyor.Doğal olarak %10 ‘unu alabilirsin.Bİrde bizim onlara sadece rezervasyon üzerinden bir komisyon değil. Aynı zamanda tesislerin şu zamanda hiç birinin girerseniz şeyleri yok internet sayfaları filanda yok hiç birinin onalra biz premium paketler şeklinde abonelik şeylerde sunuyoruz.hani kullanıcılara değilde,tesislere yönelik paketler olucak onlarında fiyatlarını o görüşmelrde söyliyecem.Hepsine çok uygun

Burak: Başka ne hangi spor tesisleri var?Halı saha dışında.

Osman: Şuanda rezervasyonun oturmuş şekilde Türkiye’de hali saha var,paintball var,birde tenis courtları var.BUnalrın dışında sadece rezervasyon değil aynı zamanda abonelik satışları üzerinden de şey yapanlar var

Burak: Ne mesela

Osman: Glap sporyum tarzında ve ya daha değişik geniş kapsamlı şeylerde hani aboneliklerini yine satabilecekler.Çünkü onların bir sayfası olucak bir page olucak orada.Onun üzerinden kendine tanıtım mevcut müşterisi ile işte turnuvalar düzenlemektir şeydir. Hertürlü etkileşimi web 2.0 onlara taşıyacaz.Hani toplumun her kesimine iniyor artık böyle aşağıya doğru onlarada hani

Burak: Ne zaman betaya geçiyorsunuz?

Osman: Zor soru.Ne zaman betaya geçiyoruz

Burak: Hadi kayıtta hadi bakalım söyle bakalım

Osman: Betaya biz 2. dönem geçmeyi düşünüyoruz.

Burak: 2. dönem nedir?

Osman: Ben halen öğrenci olduğum için dönemler üzerinden konuşuyorum bir yerdende

Burak: Şubat’ta mı?

Osman: Biz aslında şuanda

Burak: Sen buraya konuştun

Osman: Şubat değil şubat değil ocakta.

Burak: Ocak kaç söyle bana dateline ver

Osman: Yedi beşinde böyle kutluyoruz sabahında biz hemen

Burak: 31 ocak 1’de mi?

Osman: 15’inde diyelim madem yarısında yapalım.

Burak: Plan yok yani

Osman: 2.dönem diyoruz çünkü bizim

Burak: Sen bunu anlatma şimdi bu iş modelini gören rekiplerin daha hızlı hareket edebilirler

Osman: Buyursunlar herkesi bekliyoruz

Burak: Buyursunlar diyorsun.Yapan var mı bu işi?

Osman: O kadarda şeyiz açıkcası kendimize güveniyoruz

Burak: Peki bu işi yapan var mı Türkiye’de?

Osman: Bu işi yapan var mı ? Var.Şöyleki var.Biz çıkarkende vardı bu ilk başta 2008 ‘in başında bahsediyorum.Rakipbul diye bir site var Rakipbul bunu gerçekten çok güzel yapıyor.Ama sıkıntısı şu çok dar bir alanda mesela adamların 10 tane halı sahası var kendilerinin yaptığı ve orada bir komite oluşturmuşlar o halı saha ve çevresinde işte maç öncesi röportaj yapıyor,gollerini hakem atıyo ondan sonra bütün o şeyleri artık profösyonel futbol köşe yazarları felan var.Çok karışık bir siteli var onu söylim girerler zaten birazdan

Burak: Rakipbula şimdi söz hakkı doğdu burda

Osman: Ben onları övüyorum şuanda.Gerçekten şey üzel yapılıyor ama sıkıntı şu onu genişletemezler. Niye? Çünkü orda sen hani bütün verileri alıyorsun.Onu sen Türkiye’ye yayamazsın yani şey olarak.Bazı şeylerden feragat etmen lazım

Burak: Yayılmaz mı yani?

Osman: Yayılır bazı özelliklerden feragat etmeleri lazım.o hizmetle Türkiye’ye yayamazlar o şeyi.Yani herkeze aynı hizmeti taşıyamazlar.Biz onlardan biz kendi şeylerimizde var.Onlarında mesela şeylerini yani uyarlayıp Türkiye’ye tüm Türkiye’ye bizim mesela şey olmadan taşınabilecekleri taşıyoruz mesela .Bizim kendi fikirlerimzi vardı.Onlardan güzel şeyler oldu.böyle güzel şeyler yaptık. Öyle bir rakibimiz var ama oda kendi çevresinde güzel komite kurmuş ama genişlemesi şuan için biraz şey ama dediğim gibi Dışarıdan sonradan giren pazara ki girsinler güzel olur.Rekabet gelir.

Burak: Osman Düellonu takip edicez zaten 1 senedirde biliyorsun seni çok yakından seni izliyorum.

Burak: Etohum tv’nin bir sonraki programında buluşmak üzere

Burak: Osman çok teşekkürler

Osman: Ben teşekkür ederim görüşmek üzere