Blog

Didi Kuaidi, Uber’in 4 yılda kırdığı rekoru bir yılda geçti

Uber 2016’ya girilirken kendisi adına önemli bir kilometre taşını geride bırakmış ve 1 milyarıncı yolculuğa aracılık etmişti. Yeni bir iş modeli için oldukça büyük bir başarı olduğu için biz de bu konuyla ilgili bir yazı hazırlamıştık. Fakat şunu unutmuşuz; Çin’de her şey daha büyük!

2009 yılında kurulan bir girişim olan Uber, 1 milyar yolculuğa 2016 yılında ulaşabildi. Uber’in henüz global arenada pek de başarılı olamayan rakibi Didi Kuaidi’nin bu rakamı rahatça geçmesi pek de beklenen bir durum değildi. En azından bizim açımızdan. Ancak Çin’in potansiyeli öylesine yüksek ki, Didi Kuaidi’nin sadece 2015 yılında aracılık ettiği yolculuk sayısı Uber’i geçmeye yetmiş.

Didi Kuaidi, 2015 yılında iki şirketin birleşmesiyle doğmuş nispeten yeni bir girişim. Maddi anlamda da Uber’in çok gerisindeler. Toplam 4.4 milyar dolar yatırım alan girişimin değeri 16 milyar dolar (Uber: 62 milyar dolar) seviyesinde. Bunun sebebi şimdilik Çin ve Hindistan pazarına yoğunlaşmış olmaları. Ancak sadece aralık ayında 200 milyon yolculuğa aracılık eden Didi Kuaidi, yıl boyunca toplamda 1.43 milyar yolculuğu tamamlamış. Bu da Uber’in 5 yılda elde ettiği 1 milyar yolculuk rakamını sadece 1 yılda geçtiklerini gösteriyor.

Didi Kuaidi, özellikle Asya pazarındaki çok iddialı bir oyuncu fakat bazı diğer Çinli girişimlerin elde ettiği büyük bir avantajdan yoksun. Çin devleti, birçok ABD’li teknoloji firmasının ülkedeki operasyonlarını zorlaştırıyor ve bu da yerel girişimlerin rekabet baskısı altında kalmadan görece daha rahat bir ortamda büyümeye odaklanmalarına olanak tanıyor. Uber ise büyük lobi gücü sayesinde, yalnızca birkaç şehrinde olsa da Çin’de iş yapabilen nadir ABD firmalarından olma unvanına sahip.