Blog

BKMLab’ın İlk Uygulaması: Google Glass ile Ödeme

Bankalararası Kart Merkezi ya da kısa adıyla BKM, kendi bünyesinde bir Ar-Ge laboratuvarı kurdu. Resmi tanıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen BKMLab, ödeme sistemleri üzerine çalışmalar gerçekleştirecek.

50’den fazla mühendisin görev aldığı yeni BKMLab ekibi, şimdiden bir prototip projeye de imza atmış. Ekibin elinden çıkan ilk yazılım, Google Glass ile BKM altyapısını kullanarak temassız ödeme yapabilmeyi mümkün kılıyor. Bu sayede örneğin bir kahve dükkanına gittiğinizde QR kod yardımıyla ödeme bilgilerinizi Google Glass’a aktarıyor ve daha sonra sesli komutlarla ödemeyi onaylayabiliyorsunuz.

Bu proje henüz prototip aşamasında. Ancak BKMLab’ın tanıtım toplantısında katılımcılar bu sistemi deneme şansı buldu. Hatta Etohum ekibinden Gizem de sizler için bu teknolojiyi bizzat test etmiş ve çok faydalı olduğunu söylüyor 🙂

BKMLab’ın Google Glass sistemi sadece 50 TL’ye kadar olan alışverişlerde kullanılabilecek.  Uygulamanın ne zaman genel kullanıma açılacağı belirsiz, nitekim henüz Google Glass da genel satışa sunulmadı.

Fotoğraf: Webrazzi