Blog

Başarınıza katkı sağlayabilecek hobiler

Alışkanlıklar – düzenli eğilim veya pratik olarak tanımlanır- bizim içimize yerleşmiştir. Uyandığımız andan uyuyana kadar, gün içerisinde gönülsüz bir şekilde birçok alışkanlık uyguluyoruz.

Oluşturduğumuz alışkanlıklar ve yaptıklarımız arasında esaslı bir ilişki var. Genelde belli bir duruma verdiğimiz tepkiler bizim alışkanlıklarımıza bağlıdır ve alışkanlıklarımız ruh halimize yaptıkları etkilere bağlı olarak verimliliğimizi arttırabilir veya düşürebilir.

Unutkanlık veya yalan söylemek gibi bazı alışkanlıklar kolayca görülebilir olsa da, oyalanmaya bağlı olan stres, kişisel yaşamınızdaki zorluklara bağlı olarak sorumlulukları verimsiz bir şekilde yerine getirmek daha kompleks eğilimlerdir.

Kurucularına alışkanlıklarının etkisi

Stephen Covey, The Seven Habits of Highly Effective People isimli kitabında başarılı insanların farklı meziyetlere sahip olduklarını ve bireylerin bu davranışları tanımada ve diğerlerinde onları gördüklerinde o kişileri onurlandırma konusunda daha iyi olduklarını öneriyor.

Standard bir işin aksine, girişimcilik kişisel yaşamın direk olarak ofisteki üretkenliği etkilediği farklı bir yaşam tarzında yaşamayı kapsar. Bir kurucunun alışkanlıkları, iş gücü ve organizasyon kültürünü kucaklamak için çalışanlara ilham vermek konusunda yeri doldururlamaz bir etkiye sahip olabilir.

Verimliliğinizi arttıran bir alışkanlık bulduktan sonra, onları geliştirmek adına bir girişimci tekrar etme methodunu kullanabilir (bir başka deyişle bir şeyi tekrar tekrar yapmak). Belirli bir methodun uygulanması süresinde, bir kişi değişime genel olarak karşı koyar ki bu durum en büyük zorluğu oluşturur. Bunu yenmek için, girişimciler disiplin ve inatçılık gibi davranışlar geliştirmelidirler.

Hobiler aracılığıyla doğru alışkanlıkları edinmek

Herkes bu gibi davranışlarla doğmadığından, kitap okumak, spor yapmak veya daha farklı aktiviteler aracılığıyla bu davranışları geliştirebiliriz. Rasyonelliğin önemli olduğu bir kariyerde, hobiler duygular için bir çıkış noktası oluştururlar. Farklı konulardaki farkındalığınızı arttırırlar ve kişiliğinize farklı boyutlar katabilirler.

Böyle bir hobinin örneği dart oynamak olabilir. Burada, bir oyuncu tahtayı en iyi noktalardan  vurmak için 3 hakka sahiptir. Final puanı, oyuncunun tahtaya ne kadar odaklandığına ve zihnini ne kadar kontrol edebildiğine bağlıdır.

Haftalık çalışma programına verilen aradan çok, bu tarz bir hobi kişinin kendi zayıf ve güçlü yanlarının daha çok farkına varmasına ve aşağıda sıraladığımız maddeleri yapmasına yardım edebilir:

1.     Stresi yenmek

Girişimciler potansiyel bir müşteriye tanıtım sunumu yapmaya hazır olduklarında, karşılarındaki müşteriye odaklanmalılar (aynı karşılarındaki dart tahtasına odaklandıkları gibi) ve açık bir zihne sahip olmalıdırlar. İstenilen sonucu elde edememek strese yol ve performans baskısına yol açabilir. Eğer sakin kalıp sinirlerinize hakim olabilirseniz maçı kazanma şansınız var. Fakat, stresle negatif düşünceleri yenemezseniz, kaybedeceksiniz.

2.     Pozitif düşünceyi geliştirir

Potansiyel bir yatırımcı ile buluşmadan önce, hedefi tutturacağınıza ve sermayeyi elde edeceğinize inanmalısınız. Bu inanç, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı pozitif bir sonuca çevirmek konusunda size yardım eder.

3.     Egoyla baş etmek

Bir kontratı kazandıktan sonra, genelde girişimcilerin kendine güveni ve egoları artar. Başarı, yan etkileri nedeniyle bir sarhoşluk  yaratabilir ve performans baskısını arttırabilir. Bu baskı alternatif olarak kendine fazla güvenden kaynaklanan başarısızlığa neden olabilir. Bu nedenle bir şeyler başardığınızda ve oyunu kazandığınızda, aksilikleri aklınızdan çıkarmayın. Bu dengeli yaklaşım alçak gönüllü olmanızı sağlar ve egonuzdan dolayı oluşabilecek kötü sonuçları engeller.

4.     Tarafsızlığı keşfedin

Bir durumda kazan veya öl yaklaşımı başarısızlık korkusunu arttırır ve sonunda şirketin alt kademelerine doğru yayılır. Bir anlaşmadan önce yapılan tanıtım sunumu sürecinde veya işinizle alakalı önem arz eden bir süreçte duygusal olarak stabil ve tarafsız olmak önemlik. Bu meziyet, sonu olmayan biz özgürlük ve rakiplerinizden önce hedeflenen yerlere ulaşma duygusu ile sizin girişimcilik oyuna dahil edecektir.

Hobiler zihni keskinleştirir

China Europe International Business School’da girişimcilik profesörlerinden biri olan Ramakrisha Velamuri’ye göre, “herhangi bir yaratıcı sanat beynin sağ lobundaki aktivitelerin artmasını sağlar dolayısıyla beynin sol lobunu çok yoğun kullanmayı gerektiren bir işte, müzik beynin sağ lobunun da aktif olmasını sağlayacaktır.” demiştir.

Girişimcilik, kurucular ve onların biricik hobilerinin örnekleriyle doludur. Örneğin, Policy Bazaar’ın kurucusu Yashish Dahiya, her yıl Hawaii’de düzenlenen tek günlük zorlu bir spor aktivitesi olan Ironman Triathlon’u takip ediyor.

Başarılı girişimciler zaman azlığına rağmen, iş-yaşam dengesini kurmanın önemini biliyorlar.

Hindistan merkezli online manav olan Bigbasket.com’ın eş kurucusu Hari-Menon’un gitar çalıp, klasik rock şarkıları söylemesi bir tesadüf değil. Bed Bath More’un kurucusu ve yarı zamanlı bir DJ olan Amit Dalmia, müziğin rahatlamasına ve daha iyi düşünmesine yardım ettiğini söylüyor. Araştırmalar insanların hobilerine ne kadar bağlı olurlarsa, iş yaşamında o kadar fazla yaratıcı çözümler bulduklarını gösteriyor.

Dahası, aynı araştırmalar, yaratıcı hobilere sahip insanların iş yaşamında daha başarılı olduğunu gösteriyor. Girişimcilerin, iş dışındaki hobilerinden beslendiklerini unutmayın, yararlar sınırsız.

Kaynak