Blog

3 kadın kurucudan 30’una basmadan şirket yönetmenin hikayesi

Bu yazı, Mashable’da yayımlanan ”3 female founders on what it’s like to run a startup when you’re under 30” isimli yazıdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Global teknoloji endüstrisinin iş kadın ve çeşitliliğe geldiğinde içler acısı halde olduğu herkes tarafından biliniyor. Öte yandan gençlik bu cesur yeni dünyada yeni para birimi. Fakat kendi startupınız için çalışırken hem kadın hem de genç olmak nasıl bir şey?

Mashable Yeni Zelanda ve Avustralya’dan 30 yaşın altında, kendi işlerini büyüten ve uluslararası takımları yöneten 3 kadın kurucuyla konuşmuş.

Kendal Fluety 25 yaşında ve Banqer’in eş kurucusu. Jane Lu 29 yaşında Showpo’nun kurucusu ve Holly Cardew 28 yaşında Pixc’şn kurucusu. Onlar için kod dünyası hem kadın hem de genç olarak daha farklı giyinme ihtiyacından startuplarına teknik bir eş kurucu getirmenin stresine kadar eşi benzeri olmayan zorluklar getirmiş.

Kendal Fluety 25, Banqer’in eş kurucusu

Kendal Flutey, Yeni Zelanda merkezli startup Banqer, Christchurch’un eş kurucusu. Girişimi okullar için finansal eğitim ve sosyal amacı olan bir platform.

Banqer, sınıflarında online bankacılık sistemini simüle ediyor, çocuklara finansal konseptleri güvenli bir ortamda öğretiyor. Startup, 2014’ün sonlarında kuruldu ve yerel bir startup yarışmasında 20.000 Yeni Zelanda Doları kazanmanın yanında hızla büyüdü. Platform şu an Yeni Zellanda genelindeki okullarla beraber Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de kullanılıyor.

Banqer Flutey’in iki eski mesleğini bir araya getiriyor. Yazılımcı olmadan önce muhasebeciydi. “Kesinlikle kodlama yapıyorum fakat bugünlerde zamanımın çoğu platformun iş tarafıyla ilgilenmekle geçiyor. Yapabildiğim her zaman kodluyorum” diyor.

Banqer, 5 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor ve Flutey beraber çalıştığı kişilerin hepsi erkek olsa da cinsiyeti yüzünden hiçbir zaman dezavantajlı hissetmediğini söylüyor. “Bence artık bir dönüm noktasına geldik, insanlar yaptıklarınızı gerçekten takdir ediyorlar çünkü siz eşsizsiniz” diyor.

Bu demek değil ki her zaman sizden yaşlı insanların olduğu bir ortamda çalışmak kolaydı. “Cinsiyetimden çok yaşımdan dolayı sorun yaşadım “ diyor. “Startuplara baktığınızda genç olmak alışılmamış değil. Fakat bu yine de hangi alanda çalıştığınıza bağlı.”

“Eğer sadece teknoloji alanındaysanız yaşınız uyumsuzluk yaratmayacaktır fakat eğitim alanında faaliyet gösteriyorsanız, burası genellikle yaşlı insanların hüküm sürdüğü bir alan. Genellikle ciddiye alınmadığımı hissediyorum.”

Yaş sorununu yenmek için gerçekten yaptığı işi çok iyi bildiğini ve genellikle daha resmi giyindiğini söylüyor. “Gerçekten giyim tarzımı değiştirdim. Eğer onların takım elbise giyeceklerini biliyorsam, kot pantolon ve spor ayakkabı giymek onların gözünde bir saygısızlık, dolayısıyla ben de oyunu kurallarına göre oynarım.”

Yeni Zelanda’nın küçük startup dünyasının bir parçası olmak da yardım ediciydi. “Herkes herkesi tanıyor, sizi samimi bir şekilde tanıştırmak ve sizin başarılı olduğunuzu görmek onları mutlu ediyor” diyor.

“Banqer hakkındaki mükemmel olan şey ise gerçekten her gün tutku duyduğum bir şeyi yapıyorum ve bu gerçekten sosyal bir amaç ve benim önemsediğim bir hedefe hizmet ediyor. İşte bu benim devam etmemi sağlıyor.” diyor.

Jane Lu, 29, Showpo Kurucu

Genç olmak online moda perakende sitesi Showpo’nun kurucusu olan Jane Lu için genellikle bir avantaj.

“Halkla ilişkiler konusunda bana çok yardım etti.” diyor Lu. “Ve kendi yaş grubumu anlamamda bana yardım ettiğini düşünüyorum”. Lu kesinlikle sosyal medyanın önemini anlamış. Lu’nun kişisel İnstagram sayfası 146.000’den fazla takipçiye sahip.

Onun girişimci olarak hikayesi 2010’da başlıyor, kendi işini kurmak için kurumsal bir şirketteki finans pozisyonundan ayrıldıktan sonra. İlk girişimi başarısız oluyor fakat yeniden denemek dışında başka bir seçeneği olmadığını söylüyor. Şu an merkezi Sidney’de olan 14 kişilik şirket, geçen sene 10 milyon Avustralya Doları’ndan daha fazla satış yaptı.

“Ben kurumsal hayatta çalışırken zamanımın çoğunu Facebook’ta veya online alışveriş sitelerinde geçirirdim çünkü işimden nefret ederdim. Online moda sektöründe bir açık gördüm ve bu bir anda patladı.” diyor.

Lu, teknik bilgiye sahip olmayan tek başına bir kadın girişimci olmayı hiçbir zaman dezavantajlı bulmadığını söylüyor. İşin doğrusu, bu konu daha yeni konuşulmaya başlandı. “Bizim yazılımlarımızı yapması için birilerini işe alırken bir işe alım uzmanı bana teknik bir eş kurucuya sahip olmadan istediğim yere gelemeyeceğimi söyledi. Şu an onun yanıldığını göstermeye kararlıyım.”

Showpo hiçbir zaman fon almamış ve ilk günden beri büyüyor. “Startup dünyasına girdiğim andan itibaren zaten işimi kurmuştum. Yatırımcılarla anlaşmak zorunda kalmadım. Belki bu noktada insanlar ön yargılarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Kendinizi doğrulamak zorundasınız ve kadınların kendilerine oldukça acımasız davrandığını düşünüyorum. “diyor.

Fon almamak aynı zamanda dışarıdan insanların yararına büyük karlar elde etme stresi yaşamadığı anlamına da geliyor. “İş yavaşça büyüyebilir. Etkileyecek yatırımcılarımız olmadığından seneye 50 milyon dolarlık iş hacmine ulaşmak zorunda değiliz” diyor.

Aslında, insanlardan aldığı en büyük eleştiri moda sektöründe hiç deneyimi olmadan moda sektörüne girmesi konusunda. Moda konusunda hiç deneyimim olmaması müşterilerin perspektifinden bu işi görmemi sağladı” diyor. Bence insanlar müşterilerin istediklerindense ne düşündüklerine ve ne bildiklerine kapılabilirler.”

Lu için, başarı aynı zamanda destekleyici ve birbirine yakın hisseden bir takım oluşturmak. “Bütün olay motivasyona sahip olan doğru insanları doğru yerde bulmak” diyor. “Doğru insanları işe almak gerçekleştirilmesi zor bir şey.”

O destekleyici bir girişimci ağına dahil olsa da, hiçbir zaman mentorlara sahip olmamış. “Hiçbir zaman bana ne yapmam gerektiğini söyleyen insanları dinlemek de iyi olmadım.” diyerek gülüyor.

Holly Cardew, 28, Pixc kurucu

İsteğe dayalı dijital resim optimizasyon servisi Pixc’in kurucusu Holly Cardew için kadın olmak genç görüntüsü kadar hiçbir zaman sorun olmamış. 28 yaşındayım fakat 22 yaşında gibi görünüyorum ve kısayım“ diyor Cardew.

Şu an Sidney ve San Francisco merkezli Pixc’i kurmaya, online bir pazar kurduktan ve insanların ürün fotoları konusunda ciddi bir yardıma ihtiyaçları olduğunu anladıktan sonra başlamış. “Bana online pazar için fotoğraflarını gönderdiler ve hepsi berbattı. Gerçekten ortalama fotoğraflardı.” diyor.

Pixc, 2013’te kuruldu. Şu an 16 kişilik bir ekibe sahip ve 14’ten fazla ülkede müşterileri var.

Her zaman girişimci bir ruha sahip olsa da yolculuk her zaman kolay değildi. “Teknik altyapıya ve üniversite diplomasına sahip olmayan tek başına bir kadın girişimci olarak bütün olasılıklar benim aleyhimeydi” diyor.

Bu nedenle, Avustralyalı startup hızlandırıcısı Muru-D nin bir parçası olsa da San Francisco’ya taşındığında 500 Startups’ın parçası olmak için başvurmuş. “Benim için olabildiğince çabuk network yapmak çok önemliydi, onlara üniversite diploması veya teknik bilgiye sahip olmasan da bir teknoloji şirketi kurabileceğini göstermek istedim.” diyor.

Cardew’e göre işi yürütmek istediği yola sadık kalmak çok önemli.

Tek kurucu olmak özellikle teknik bir eş kurucuya sahip olmamak, bu pozisyona birini koymak için üzerinde baskı hissettiği manasına geliyor. “Bana böyle söylendiği için bir noktada bu pozisyona birini getirdim ve kesinlikle benim hayatta aldığım en önemli derslerden biri oldu.” diyor, yazılımcısını teknoloji direktörü görevine atadığı zamanı kastederek. “ Bir eş kurucuya sahip olmak isterdim fakat o pozisyon için uygun birini bulamadım.” Bu deneyim hakkında Medium’a bir makale bile yazmış.

Diğer kurucular ve yatırımcılarla konuşurken aldığı sorular ve eleştirilerle savaşmak için ürününü çok iyi bilmek zorundaymış. “Maalesef, ürününüz üzerine toplantılar olsa da toplantılar genellikle sizin hakkınızda oluyor. Biri size sorular sorduğunda gerçekten hepsine yanıt vermek ve kendinize güvenmek zorundasınız.”